Muzeum v Chebu už zná jméno svého nového ředitele (jak Deník informoval). Od 1. září do funkce po Evě Dittertové nastoupí Roman Procházka, bývalý ředitel územního odborného pracoviště Národního památkového ústavu v Lokti.

„Vybrali jsme pana Procházku ze šesti kandidátů, kteří se o tento post ucházeli,“ uvedl Petr Navrátil, náměstek hejtmana. „Na všechny jsme si nechali zpracovat posudek, ze kterého komise vybrala právě jeho.“

Mnozí si teď kladou otázku, jaké změny s sebou nový vedoucí přinese.

„Každý nový ředitel logicky přináší nějaké změny. Nejdříve je však nutné se vnitřně důkladně seznámit s organizací a jejím fungováním,“ uvedl Roman Procházka pro Deník. „Muzeum Cheb je významnou regionální institucí s velkým odborným kreditem. Určitě chci její význam udržet a pokud možno i zvýšit,“ dodal.

Dvaačtyřicetiletý Roman Procházka post převezme po Evě Dittertové, která odešla na konci července. Bývalá ředitelka jak chebského, tak po tři roky Karlovarského krajského muzea, se rozhodla odejít po dvaceti letech.

Sama při své rezignaci uvedla: „Bohužel musím konstatovat, že není shoda mých koncepcí, plánů a dalších vizí rozvoje muzea se stávajícími zaměstnanci.“ Z oboru ale neodchází. V červnu byla jmenovaná do funkce ředitelky Náprstkova muzea asijských, afrických a amerických kultur v Praze. Ačkoliv se sama do výběrového řízení nepřihlásila, generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš ji na doporučení sám oslovil.

(sim, kop)