Oslavy prvního máje zahájili už v noci na náměstí Krále Jiřího v Chebu němečtí extremisté. Jejich řádění ovšem neušlo pozornosti kamerového systému ve městě.

Na náměstí pálili svíce a drželi vlajky

„Obsluha městského kamerového systému nás upozornila na skupinu osob, která na náměstí Krále Jiřího zapalovala svíce, popíjela alkohol a několik z nich drželo v ruce vlajky z období druhé světové války,“ popsal situaci velitel hlídkové služby Městské policie (MP) Cheb Stanislav Makovička. Doplnil, že mužů bylo asi patnáct.

Při spatření strážníků utekli

Na místo vyrazily dvě hlídky MP. Jakmile ale slavící viděli přijíždět služební vozidla, rozprchli se.

Strážníci zjistili, že se jedná o německé státní příslušníky ubytované v nedalekém hotelu. Protože vlajky, které Němci drželi, měly na sobě znaky, které hodně připomínaly symboly hnutí propagujících nacismus, přivolali strážníci také státní policisty. Přijely rovněž dvě hlídky, uniformy i tak byly v početní menšině.

Jsou podezřelí z propagace nacismu

Ty si muže převzaly pro podezření ze spáchání trestného činu založení, podpory a propagace hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka, případně pro podezření z trestného činu projevu sympatií k hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka.

Kriminalisté zkoumají poslední zástavu

Mluvčí policie Pavel Valenta informaci potvrdil. „V nočních hodinách se v Chebu na náměstí pohybovala skupina cizinců, která pálila svíčky a měla u sebe tři vlajky. Policisté je převezli na oddělení k podání vysvětlení,“ upřesnil.

„U dvou vlajek jsme zjistili, že nejsou zakázané, u té třetí ještě chebští kriminalisté šetří, zda je povolená,“ doplnil.

Němce, kteří se rozutekli, strážníci zadrželi ještě v průběhu noční služby.