Cheb – V Science Center pod širým nebem se včera a dneska proměnilo chebské náměstí Krále Jiřího z Poděbrad. Už podeváté zde chebské gymnázium pořádá oblíbenou akci Věda před radnicí. Ta je přístupná školákům z celého regionu, ale i zájemcům z řad široké veřejnosti.

„Letošní rok je Mezinárodním rokem světla, a proto jsme se tentokrát soustředili také na optiku," uvedl Jan Dirlbeck, fyzikář a 'motorem' celé akce. K vidění tak je rozklad světla, ale i různá zrcadla, projevy luminiscence (světélkování) látek apod.

„Zajímavé je například vypuklé zrcadlo, ve kterém se člověk vidí celý. Díky dutému zrcadlu pak zase člověk může využít sluneční paprsky a připravit si třeba oběd," řekl pro příklad.

Zastoupeny jsou také mechanika, ale i další vědní obory, jako třeba chemie.
A kde se vědecké exponáty kupují? Nikde, řadu z nich si škola sama vyrobila.

„Jezdíme po Science Center v České republice i zahraničí, kde se inspirujeme," řekl ředitel Gymnázia Cheb Jaroslav Kočvara a podotkl, že se v nich nápady často opakují. „Pomůcky jsou většinou vyrobené v našich dílnách, popřípadě je necháme vyrobit u řemeslníků v okolí," doplnil.

A dá se očekávat, že ročník 2017 bude na exponáty opět o něco bohatší. Jak prozradil Jan Dirlbeck, už má vyhlídnuté další, které by rád do školní sbírky zařadil.

„Inspiroval jsem se v Olomouci, kde otevřeli tzv. Pevnost poznání. Právě tam jsem viděl jedinečný exponát z optiky. Ukazoval skládání a rozklad světla a stroboskopické jevy," prozradil.

Podobné akce se konají na různých místech republiky. Ta chebská je však jedinečná v tom, že experimenty uskutečňují a výklad k nim podávají samotní žáci.

„Rád bych poděkoval panu kolegovi Dirlbeckovi, který je duší této akce, ale i všem, kteří se na letošní Vědě na radnici podíleli – pedagogům i žákům," doplnil ředitel gymnázia.
Některé exponáty jsou přes rok vystavené na chodbách školy. Gymnázium by ale rádo získal dotaci na vybudování výstavního prostoru, aby mohlo vzniknout malé Science Centrer přímo ve škole.