Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Chebské nemocnici svitla další naděje

Cheb/ Waldsassen - Vedení chebské radnice doufá, že díky přeshraniční česko – německé spolupráci ve zdravotnictví nemocnice v Chebu stoupne na ceně.

23.9.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Jana Kopecká

Omezit péči v chebské nemocnici by mělo být v budoucnu složitější. Naopak by se služby mohly rozšířit. Již na tom pracuje vedení chebské radnice. Jedním z těchto kroků má být přeshraniční spolupráce nemocnic – chebské a waldsassenské. Zastupitelé Chebu už odsouhlasili investici pěti tisíc eur na vypracování studie, která by se zabývala tím, jak vyřešit rozdíly v české a německé legislativě a systému zdravotnictví.

„Jsme v partnerském projektu, který bude mapovat možnost přeshraniční spolupráce – obecně řečeno – českého a německého zdravotnictví,“ uvedl chebský starosta Jan Svoboda. „Zatím je zde hodně otázek.“ Vyřešit se musejí například spádové oblasti, přístupové cesty, legislativa, možná i rozdělení zákroků. „Tím by se měla zabývat studie, která by dohromady měla stát 135 tisíc euro, přičemž město Cheb ponese spoluúčast pět tisíc euro.“ Podle něj tak chebská nemocnici nabude na významu a stane se článkem, který by se nesnadno rušil.

Také waldsassenský starosta Bernd Sommer vidí spolupráci jako reálnou. „Cheb má s Waldsassenem stejnou okrajovou polohu ve své zemi,“ uvedl. „Když si ale odmyslíme hranice, ležíme v centru. Máme ve spádových oblastech mnoho lidí, které musíme zajistit.“ Připravovaná studie by podle jeho slov neměla skončit v šuplíku, ale měla by být reálně použitelná.

Spolupráce by se mohla týkat například rychlé záchranné služby či používání vrtulníku. „Naposledy jsme viděli, jak je nutné vymazat hluchá místa, při nedávné vážné nehodě u Waldsassenu,“ popisoval Sommer. „Byli jsme svědky toho, jak dlouho trvá, než vrtulník přiletí.“

Stejně jako německý Waldsassen, spadající pod Weiden, se Cheb nehodlá ocitnout v pozici někoho, kdo je na pokraji zájmu. „Máme to do našich center daleko,“ vysvětlil chebský místostarosta Michal Pospíšil. „Snažíme se proto k sobě přiblížit a téma zdravotnictví společně řešit. Zlepšení koordinace zdravotníků by bylo užitečné hlavně pro pacienty v urgentních situacích.“

Waldsassenský starosta uvedl kupříkladu situaci, že ve Waldsassenu někoho postihne mozková mrtvice. „Centrum, které by pacientovi pomohlo, je až ve Weidenu, což je 60 kilometrů,“ vysvětloval. „Kdyby takové centrum vzniklo například v Chebu, zvýší se šance takového člověka zachránit.
Ve čtvrtek se uskuteční jednáním krajského zastupitelstva zaměřeného na strategii zdravotnictví Karlovarského kraje. To ale přeshraniční spolupráci v úvahu nebere.

„Politické kluby zastupitelstva našeho města jsou zajedno – chceme, aby v chebské nemocnici bylo i něco jiného než jen základní obory, toho krajské zařízení se navíc musí také dále rozvíjet,“ řekl Michal Pospíšil.

Miroslav Plevný, místostarosta Chebu, vysvětlil, že karlovarská studie řeší pouze obsluhu tří okresů. „Pokud se bavíme o chebské nemocnici, uvažuje o spádovosti od Mariánských Lázní až po Aš, což je asi 90 tisíc obyvatel. Ale to, že jsou šest kilometrů za hranicemi nepříliš velká města, která zdaleka nemají nemocnice srovnatelné s tou chebskou, to se neřeší.“ Podle něj jsou jednání příležitostí pro rozvoj právě nemocnice. Pokud by se přeshraniční spolupráce začala realizovat, nemocnice by začala sloužit více lidem než v současné době.

„Vítal bych jistotu, že mě ošetří zde, a ne v nějaké vzdálené nemocnici,“ potvrdil Cheban Martin Jelínek. „Je dobře, že se radnice snaží, abychom měli péči zajištěnou,“ dodal.

Autor: Václava Simeonová

23.9.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

V Teplé budou mluvit o čokoládě

Ilustrační foto

Stávka: Lékaři i lékárníci protestují

Tasili zbraň. A tajní policisté jsou teď proto trestně stíhaní

Karlovy Vary, Plzeň – Kauza tajných policistů, kteří se zbraní v ruce ohrožovali řidiče v Plzni, protože je bliknutím upozornil na to, že se na silnici vozem pohybovali riskantně, má další pokračování.

Red Bull Air Race: Karlovarský pilot Kopfstein v Masters Class v TOP5

Karlovy Vary – Paráda, paráda a ještě jednou paráda. Karlovarský pilot Petr Kopfstein ve službách Teamu Spielberg si řádně užil závěrečný podnik Red Bull Air Race 2017.

Vzácné poklady na vlastní oči

Zámek Kynžvart - Honosnou šavli knížete Metternicha, rozsáhlou numismatickou sbírku, kroniku města Chebu a mnoho dalších vzácných pokladů mohou vidět návštěvníci zámku Kynžvart.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení