Ve středu totiž odlétají do Nižního Tagilu. A co je tam čeká? Dopoledne praxe v tamní škole, odpoledne poznávání země.

Chebská 'integrovka' uzavřela partnerskou smlouvu se školou v Nižním Tagilu, který je mimoto i partnerským městem Chebu, v roce 2002. „Do Chebu tehdy přijela i ředitelka tamní školy,“ popisoval Vladimír Golláň, pedagog chebské školy a jeden z organizátorů akce. Chtěla zde najít spřátelenou školu.

„U nich se také učí kuchaři a číšníci, stejně jako u nás,“ podotkl Vladimír Golláň. A tak bylo rozhodnuto.
Výměnné odborné praxe se konají v partnerských městech střídavě. Minulý rok přijeli ruští studenti do Chebu, teď letí čeští k nim.

„Už se na ně těším – od učitelů vím, že jsou ruští studenti velmi přátelští,“ řekl jeden ze studentů, sedmnáctiletý Petr Staňo z Plesné. Z toho, že by se nedorozuměli, strach nemá. „Prošli jsme kurzem ruštiny, tak doufám, že se s nimi domluvíme bez větších potíží,“ dodal.

Na nové zážitky se těší také sedmnáctiletá Nicola Holečková z Mariánských Lázní.
„Bude to určitě cenná zkušenost. Snad se během pobytu zlepším v ruštině.“ Kromě toho se těší, že bude mít příležitost zem poznat.

Chebská škola však neodjíždí s prázdnou. Veze různé tradiční české dárky, mimo jiné třeba lázeňské oplatky. Kromě toho si pro své ruské kolegy – studenty připravili vystoupení. „Jsem vážně zvědavý, co na to budou říkat,“ řekl osmnáctiletý David Siegl z Poustky. „Doufám, že je to potěší.“

A protože se výměnná praxe týká oboru kuchař – číšník, je jasné, že jsou studenti zvědaví i na místní kuchyň. „Jsem ráda, že poznám, jak se připravují jejich tradiční jídla,“ potvrdila sedmnáctiletá studentka Zdenka Wolframová z Rotavy. Praxi budou žáci vykonávat jak v tamní škole, tak v restauracích.

Školy čeká příští rok kulaté výročí – 10 let od podpisu dohody o spolupráci. „To by měli studenti přijet k nám,“ podotýkal Golláň. „Rozhodně bychom chtěli akci uspořádat ve větším stylu. Plánujeme pozvat jejich ředitelku i některé tamní pedagogy,“ dodal s tím, že by si výměnné praxe nemohli dovolit bez finanční podpory města Chebu a školy.