Cheb, Františkovy Lázně - Gruzínský folklorní soubor 'Lagusheda' z oblasti Velkého Kavkazu je na Chebsku už několikátý den, a to díky projektu 'Dobrý den Sakartvelo'. Nejenže zde mladí Gruzínci odehráli sérii koncertů, ale také poznávali místní kulturu a nádhery Chebu a Karlovarského kraje celkově.

Nabitý program

Zkoušení na koncert, ale také teambuildingové aktivity, návštěva Karlových Varů, Chebského hradu a dalších památek nebo nakupování, to byl také program mladých Gruzínců. Ti si to všechno velice užívali.

Světová premiéra

Folklorní soubor 'Lagusheda' na Chebsku odehrál už dva koncerty. Jeden v chebském divadle a druhý ve františkolázeňské Sadové kavárně.

Chebský koncert byl pro mladé Gruzínce premiérový. Poprvé totiž vystupovali mimo rodnou Gruzii. Na divácích bylo vidět veliké očekávání, které soubor bezpochyby naplnil. Během celého večera měli diváci možnost slyšet písně pojednávající o všech oblastech lidského života, odehrávající se ve všech oblastech Gruzie. Samozřejmostí byly také taneční vsuvky.

Velké překvapení

Soubor 'Lagusheda' si společně s mladými hudebníky z Chebu připravil pro diváky jedinečné číslo. Češi hráli na tradiční hudební nástroje českou folklorní písničku a Gruzínci je doprovázeli zpěvem. Diváci je za to odměnili hlasitým potleskem vestoje.

Češi o Gruzíncích

Jelikož se do projektu 'Dobrý den Sakartvelo' zapojili i lidé z Chebska, kteří ve svých domovech hostili mladé Gruzínce, redaktoři Chebského deníku se jich zeptali na jejich zkušenosti.

„Do projektu mě zapojila moje maminka, jelikož se zná s pořadatelem Davidem Böhmem," uvedla Viktorie Buchnerová. „Máme rádi výzvy a jsme za to moc rádi. Doma hostíme dva gruzínské kluky. Kvůli projektu jsem si vzala i volno ve škole a trávím s nimi veškerý čas," dodala.

Další, kdo má doma cizince, je Lucie Vnenková s rodinou. „Doma hostíme dvě Gruzínky, které spí u mé sestry v pokoji. O projektu 'Dobrý den Sakartvelo' jsme se dozvěděli od Davida Böhma a také od pana faráře v kostele," upřesnila Vnenková.

Další, kdo k sobě přijal mladé Gruzínce, je rodina Franckova. „Zatím se mezi sebou poznáváme. Člověk totiž neví, co od druhé strany očekávat. Naši hosté se snaží poznat, jak to v rodině chodí při stolování a dalších příležitostech, a tím se i přizpůsobují," uvedli Franckovi. „Žádné rozdíly jsme zatím nepoznali. Při sportovním dnu se projevili, že jsou velice soutěživí. Jediná věc, se kterou mají problém, je dochvilnost. Pět minut sem či půlhodina tam není žádný problém," dodala s úsměvem celá rodina s tím, že se s mládeží domlouvají většinou anglicky.

Pohled z druhé strany

„Cestu do České republiky si moc užívám," prozradila patnáctiletá Mariam Kurdiani. „Je to nádherná země, předtím jsem o ní moc informací nevěděla. Rozdíl mezi Čechy a Gruzínci vidím v pohostinnosti," dodala s tím, že se jí více líbí gruzínští kluci.