Řeč je mineralogovi Josefu Cvačkovi z Chebu, který svou mineralogickou sbírku nyní představuje veřejnosti. Lidé si tak část jeho získaných nerostů mohou zakoupit v malém obchůdku na chebském náměstí Krále Jiřího.

„Jako malý kluk jsem našel fluorit, následně pak i krystalový křemen a pak už mě vášeň pro nerosty pohltila," popsal své začátky Josef Cvačka.

Následně začal jezdit po burzách minerálů, a to jak v České republice, tak i na Slovensko, do Německa a Francie. Za celá léta nashromáždil větší množství kamenů a minerálů.

„Postupem času jsem se více zaměřil na oblast Chebska, kde nikdy velké nálezy minerálů nebyly. A tak jsem se rozjel a hledal určitá naleziště minerálů v této oblasti," uvedl Josef Cvačka.

Zatím největším nálezem byl krystal záhnědy. Ten našel nedaleko Hazlova na Chebsku.

„Je to zatím nejcennější kámen, který se dal na Chebsku najít a který je vhodný i ke šperkařským účelům," vysvětlil důležitost kamene mineralog.

Hnědá odrůda křemene je významná i přesto, že se na Chebsku tu a tam dají najít například granáty a egerán, ale tyto minerály jsou většinou špatné kvality a nedají se ve šperkařství použít.

Obdivuhodnými kameny jsou také stromatolity, ty se daly v jednu dobu nalézt na březích jednoho františkolázeňského jezera.

„Je to vlastně fosilie sinic a bakterií, které vdechovaly oxid uhličitý a vydechovaly kyslík. Usazovaly se postupně v zemské kůře a následně byly zemědělskou technikou vyzdviženy na povrch, kde je mohli lidé nalézt," vylíčil Josef Cvačka.

Jak sám mineralog říká, má radost, když najde kámen, který si může dát do své sbírky. Protože každý nerost je ve své podstatě originál.

„Nejvíce si cením asi achátů, které na sobě mají různé barevné vrstvy," uvedl Josef Cvačka. „Přesto i dnes se dají nalézt kameny, které se nedají lehko určit, a je nutné je podrobit detailnějšímu zkoumání," poznamenal prodejce nerostů.

Podle chebského mineraloga jeho zákazníci často přichází žádat o vltavín. Tento druh nerostu, který patří mezi takzvané tektity, se nachází v okolí pískovny v Dřenicích.

„Složením se jedná o křemičité sklo, které vzniklo po dopadu meteoritu. Často bývá také falšován, protože jeho výroba není tak náročná jako u jiných minerálů."