VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Chebsko ukrývá i fosilie sinic a bakterií

Cheb Jeho prvním kamenem byl fluorit, druhým pak krystalový křemen. Od té doby jsou kameny součástí jeho života.

7.10.2015
SDÍLEJ:

Mineralog Josef Cvačka s krystalem záhnědy, který se nachází v oblasti kolem Hazlova. Foto: Deník/Jan Buriánek

Řeč je mineralogovi Josefu Cvačkovi z Chebu, který svou mineralogickou sbírku nyní představuje veřejnosti. Lidé si tak část jeho získaných nerostů mohou zakoupit v malém obchůdku na chebském náměstí Krále Jiřího.

„Jako malý kluk jsem našel fluorit, následně pak i krystalový křemen a pak už mě vášeň pro nerosty pohltila," popsal své začátky Josef Cvačka.

Následně začal jezdit po burzách minerálů, a to jak v České republice, tak i na Slovensko, do Německa a Francie. Za celá léta nashromáždil větší množství kamenů a minerálů.

„Postupem času jsem se více zaměřil na oblast Chebska, kde nikdy velké nálezy minerálů nebyly. A tak jsem se rozjel a hledal určitá naleziště minerálů v této oblasti," uvedl Josef Cvačka.

Zatím největším nálezem byl krystal záhnědy. Ten našel nedaleko Hazlova na Chebsku.

„Je to zatím nejcennější kámen, který se dal na Chebsku najít a který je vhodný i ke šperkařským účelům," vysvětlil důležitost kamene mineralog.

Hnědá odrůda křemene je významná i přesto, že se na Chebsku tu a tam dají najít například granáty a egerán, ale tyto minerály jsou většinou špatné kvality a nedají se ve šperkařství použít.

Obdivuhodnými kameny jsou také stromatolity, ty se daly v jednu dobu nalézt na březích jednoho františkolázeňského jezera.

„Je to vlastně fosilie sinic a bakterií, které vdechovaly oxid uhličitý a vydechovaly kyslík. Usazovaly se postupně v zemské kůře a následně byly zemědělskou technikou vyzdviženy na povrch, kde je mohli lidé nalézt," vylíčil Josef Cvačka.

Jak sám mineralog říká, má radost, když najde kámen, který si může dát do své sbírky. Protože každý nerost je ve své podstatě originál.

„Nejvíce si cením asi achátů, které na sobě mají různé barevné vrstvy," uvedl Josef Cvačka. „Přesto i dnes se dají nalézt kameny, které se nedají lehko určit, a je nutné je podrobit detailnějšímu zkoumání," poznamenal prodejce nerostů.

Podle chebského mineraloga jeho zákazníci často přichází žádat o vltavín. Tento druh nerostu, který patří mezi takzvané tektity, se nachází v okolí pískovny v Dřenicích.

„Složením se jedná o křemičité sklo, které vzniklo po dopadu meteoritu. Často bývá také falšován, protože jeho výroba není tak náročná jako u jiných minerálů."

Autor: Jan Buriánek

7.10.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Zdravotní sestry mohou studovat bez dojíždění

Ilustrační fotografie.

OTÁZKA PRO: Jana Kuchaře, starostu Františkových Lázní

Nebyli to migranti. V lázních se ubytovali pouze pracanti

Mariánské Lázně - „Máme tady uprchlíky,“ tato věta se šířila v posledních dnech na sociální síti. Mariánské Lázně vyděsil vyšší počet cizinců, kteří se objevili v budově bývalé úšovické školy. Podle města i majitele objektu ale nejde o migranty, ale o rumunské zaměstnance, kteří pracují v průmyslové zóně Bory.

Další napadení záchranářů

Plesná - K dalšímu napadení záchranářů došlo v Karlovarském kraji. Tentokrát se terčem útoku stala výjezdová skupina z Lubů.

Přepadení seniorky mladíkovi nevyšlo, tak šel vykrást auto

Cheb - Pěkné kvítko asi bude osmnáctiletý mladík. Ten během jednoho dne stihl přepadnout seniorku a ještě vykrást auto.

Denní psychoterapeutický stacionář funguje jeden rok. Je jediný v kraji

Ostrov - Denní psychoterapeutický stacionář už téměř rok funguje v ostrovské nemocnici. Vysoce odborné a specializované pracoviště, které je jediné svého druhu v Karlovarském kraji, rozšiřuje ambulantní péči o pacienty potýkající se s různými psychickými problémy a nemocemi.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení