Obyvatelé výše položených oblastí Chebska budou mít oproti letnímu období opět o starost víc. Čeká na ně úklid chodníku, který je přilehlý k jejich nemovitosti.

Tato činnost se mnohým ale příliš nelíbí. Čekají proto jako na smilování, až se schválí návrh, který by předal zodpovědnost vlastníkům komunikací. „Občané teď nejsou povinni chodníky uklízet,“ řekl Miroslav Černý ze mariánskolázeňské správy místních komunikací. „Riskují ale, že až se někomu stane úraz, budou za to muset nést odpovědnost,“ varoval. „Současná právní úprava o zajištění schůdnosti místních komunikací v zimním období říká, že vlastník nemovitosti, která v zastavěném území obce hraničí s místní komunikací, odpovídá za škody, jejichž příčinou byla závada ve schůdnosti na přilehlém chodníku, která vznikla znečištěním, náledím nebo sněhem,“ uvedl přesnou formu. Výjimku tvoří situace, kdy nebylo v mezích možností chodník dát do pořádku. Miroslav Černý potvrdil, že i lidé v Mariánských Lázních se proti úklidu bouří. Nelíbí se jim, že mají zdarma uklízet cizí plochu. Pokud ale chtějí na chodník umístit reklamní poutač, musejí platit. Potíže v lázeňském městě způsobuje také fakt, že zde nelze běžně komunikace solit.
Stejný problém trápí také Chebany.

„Komu by se to líbilo,“ nechápal dvaačtyřicetiletý Martin Nový z Chebu. „V zimě se do práce musím vypravit o dvaceti minut dříve, abych stihl odklidit sníh před domem. Když ale něco chci já, nic zdarma nedostanu.“

V tomto případě asi platí, čím menší město, tím snazší řešení. Třeba v Lubech podobné stížnosti příliš neřeší.

„Musím potvrdit, že se naši občané snaží, a před domem udržují pořádek,“ uvedl lubský starosta Karel Kubeš. „A netýká se to pouze zimy. I v tomto období udržují chodníky čisté.“ A to přes to, že mnohá místa pak udržují také místní technické služby. Veřejné chodníky a prostranství před veřejnými budovami jsou samozřejmostí. „Když mrzne, jde nám především o to, aby se místa před svým domem obyvatelé třeba posypali než přijedou technické služby,“ vysvětloval starosta.