Křemenáče, kozáci, hříbky i lišky. To je část úlovků, které začali v těchto dnech nosit houbaři z lesů na Chebsku.
„Je sice ještě trochu sucho, ale houby už rostou,“ potvrdila Zdeňka Ederová z Chebu.
„S manželem jsme vyrazili na brusinky do lesů mezi Palič a Salajnu. Brusinky jsme sice nenašli, ale domů jsme si přinesli plný košík hub. Napočítali jsme jich dvanáct druhů,“ pochlubila se.

Že to není ojedinělý případ potvrzuje také Jan Komárek z Aše. „V sobotu jsme s manželkou za dopoledne nasbírali tři koše hub,“ uvedl. „Většinou se jednalo o samé hřiby nebo křemenáče. A nebyli ani nijak červivé,“ zdůraznil.
„I když je proměnlivé počasí, tak houby rostou velmi dobře,“ reagoval na náš dotaz jeden z nejlepších mykologů našeho kraje Jan Šimice z Lázní Kynžvartu. „V současné době už začínají růst i podzimní houby jako jsou suchohřiby,“ dodal. Podle něj růst hub hodně záleží na rázu počasí.
„Největším nepřítelem pro houby je sucho a vítr,“ potvrdil Šimice. Silnější vítr oslabuje podhoubí a rozkývané kmeny stromů způsobují drobný pohyb kořenů, který je pro růst plodnic nežádoucí.

Sbírání hub je českou národní tradicí. Od léta až do podzimu jsou lesy plné vášnivých sběračů. Někteří z nich tak dokáží přidělat problémy celé rodině.
„Manžela každý rok posedne houbařská horečka. Každou volnou chvíli tráví v lese. Kolikrát se stane, že přinese tolik hub, že je až dlouho do noci musíme čistit a krájet,“ postěžovala si s úsměvem Anna Mašková z Chebu.

Houby nepatří do igelitových tašek

Lidé si ale musí uvědomit, že by měli sbírat pouze ty houby, které dobře znají. Velkou roli hraje také způsob skladování hub.
Pokud si je někdo z lesa přinese nasbírané do neprodyšné igelitové tašky, může počítat s tím, že jsou zapařené a tudíž zdraví nebezpečné. Jejich konzumace se pak může projevit nechutenstvím, bolestmi břicha, zvracením nebo průjmy. Houby by se měly ihned po návratu z lesa očistit a zpracovat.
K těm nejčastějším patří sušení nebo zamražování. Oblíbená je také smaženíce, řízky z hub nebo houbová polévka.

Pozor na zloděje

Další nebezpečí, které houbařům hrozí, jsou zloději. Ti se každý rok pravidelně soustřeďují na jejich automobily odstavené v odlehlých místech na okrajích lesů. Jsou pro ně snadnou kořistí.
Policisté proto houbařům radí:
„Nenechávejte ve vozidlech cenné věci na viditelných místech, ani náhradní klíče nebo doklady,“ poznamenala chebská policejní mluvčí Radka Růžičková.
„Důležité je také důkladné uzavření všech okének včetně větracích nebo střešních,“ dodala. Také se vyplatí investovat do mechanického nebo elektronického zabezpečení vozidla.