Virová onemocnění zaměstnávají již týden dětské lékaře na Chebsku.
„Již od začátku týdne jsme zaregistrovali zvýšený počet pacientů,“ pověděla praktická lékařka pro děti a dorost Dana Fučikovská z Lubů. „V ordinaci máme od rána plno. Nejčastěji přicházejí s virózami.“
Pokud rodič zjistí, že je jeho ratolest nachlazená, neměl by ho posílat do školy. Nejen, že samotný nemocný potřebuje klid, ale školák může nakazit mnoho svých kamarádů.
„Mrzí mě neohleduplnost některých rodičů,“ věděla Jana Sýkorová z Chebu. „Dcera mi už čtrnáct dní vypráví, že v jejich třídě poloviny dětí kašle a smrká. Samozřejmě se obávám, kdy onemocní i má dcera,“ zlobila se mladá matka.
Také v Aši zaznamenali nárust nemocných.
„Víc pacientů chodí již od konce minulého týdne,“ sdělila ašská pediatrička Jaroslava Poláková. „Ale zatím se nejedná o nikterak extremní nárůst.“
Podle odborníků je zvýšený počet viróz v tomto období obvyklý. Důležité tedy je, zaměřit se hlavně na prevenci. Pokud již ale voróza uděří, nejlepším řešením je se vypotit, mít dostatné množství tekutin, zajistit přísun vitamínů.
Někteří lidé nechtějí riskovat, že se v čekárně nakazí dalšími nemocemi. Koupí si například volně prodejné léky určené na potlačování příznaků viróz a dodržují klid na lůžku. Lékaři ale varují. Pokud potíže přetrvávají déle než pět dní, pomoc doktora je nutná.
Rozumným nápadem není ani snaha nemoc přecházet. Ta totiž může zdánlivě 'zmizet'. Její návrat bývá pro pacienta o to víc nepříjemnější.