Zatímco jinde v Karlovarském kraji se živě diskutuje o plánované stavbě německého vysokotlakého plynovodu, Chebští zůstávají v klidu. Na dotaz Chebského deníku, zda o akci chebská radnice ví, případně jaké je její stanovisko k plánované stavbě, úředníci odpověděli, že o zamýšlené stavbě plynovodu zatím žádné informace nemají.

O chystané stavbě vysokotlaku, který by měl vést z Bavorska do Saska přes naše území, se přitom v jiných městech a obcích kraje živě diskutuje. Se stavbou by se mělo podle dostupných informací začít už v toce 2009, v souvislosti s uvedením do provozu se mluví o roce 2011. Tak to alespoň stojí na úřední desce Karlovarského krajského úřadu.

A jedna z tras, které jsou pro nový plynovod plánovány, vede v okolí města Chebu.
„O této záležitosti oficiálně nic nevíme, nic zatím nebylo projednáváno, žádné stanovisko jsme nevydávali,“ řekl vedoucí chebského stavebního úřadu Josef Huf. „Údajně někdo zpracovává studii, ta ale k dispozici zatím není.“
S navrhovanou stavbou plynovodu nesouhlasí odborníci ani starostové měst a obcí v kraji. Například ornitologové upozorňují, že stavba by mohla nenávratně poničit chráněná hnízdiště ptáků v chráněné oblasti Slavkovský les.
Proti je i karlovarský magistrát, protože trasa plynovodu se dotkne lokality, která byla vyčleněná pro budoucí zástavbu. Také je s podivem, že potrubí, které má na každou stranu stometrové ochranné pásmo, protíná předpokládanou trasu obchvatu Karlových Varů.
K velkým odpůrcům plynovodu patří například starosta Jenišova na Karlovarsku Ivan Truksa. Plynovod má totiž podle dokumentace vést pouhých dvě stě metrů od středu obce.

Ale například v Teplé míní, že pokud plynovod nepovede přes zastavěná území, bránit se mu nebudou.
Hejtman Josef Pavel odpůrce mírní: „Zatím není ani jisté, jestli plynovod povede přes náš kraj.“
Lidé si ale myslí, že o problému by se mělo diskutovat co nejdříve. „Když začneme jednat až poté, co stavbaři zahájí práce, bude pozdě. Já osobně bych chtěl vědět, kudy by Němci chtěli plynovod vést,“ míní Cheban Jan Starý.

V úvahu pro stavbu vysokotlakého tranzitního plynovodu z Bavorska do Saska přicházejí v úvahu tři trasy. První je dlouhá 235 kilometrů a vede přes Ústecký, Středočeský a Plzeňský kraj. Druhá varianta počítá s tím, že 166 kilometrů dlouhá trasa protne jen Ústecký a Plzeňský kraj a třetí předpokládá, že úsek, dlouhý 297 kilometrů povede před Ústecký, Plzeňský a Karlovarský kraj. Konkrétně na Chebsku v okolí měst Cheb, Staré Sedlo, Mnichov u Mariánských Lázní a Teplá.