Na módní výkyvy v zájmu o studia na středních školách doplácí v současné době pracovní trh. Úřad práce v Chebu eviduje desítky volných pracovních míst pro nejrůznější řemeslníky.
„V současné době je v naší nabídce 1 216 volných pracovních míst,“ informovala včera tisková mluvčí chebského Úřadu práce (ÚP) Marie Sýsová. Chybí hlavně pracovníci ´černých řemesel´.
„Potřebujeme například 81 kovoobráběčů nebo 47 zámečníků. Chybí ale také zedníci, tesaři, svářeči nebo prodavačky,“ dodala Sýsová.

Žáci devátých tříd ale příliš velký zájem o tyto obory nemají. Dávají přednost studiu ukončenému maturitou.

„Zájem dětí o další studia se stále mění,“ poznamenal ředitel základní školy Jih v Mariánských Lázních František Kurka.
„Kdysi byl největší zájem o obory kuchař – číšník, později chtěl každý dělat ekonoma nebo manažera,“ dodal.

V současné době se žáci devátých tříd rozhodují, jak budou pokračovat dál. S výběrem dalšího studia jim pomáhají pracovníci úřadů práce. Připravují pro ně besedy a tradiční burzu škol, kde se na jednom místě mohou návštěvníci seznámit s nabídkou většiny škol regionu.

„Letos jsme na burze pozorovali, že ji navštívilo více dětí i s rodiči. Z jejich otázek, které nám kladli, bylo vidět, že jsou lépe připraveni a informováni než jindy,“ zhodnotila burzu škol Milada Mašlová z mariánskolázeňského drogistického učiliště.

Tento trend potvrdili na burze škol i pracovníci ÚP „Rodiče se dívají více do budoucna než děti. Zajímají se nejen o školu samotnou, ale také o pozdější uplatnění v zaměstnání,“ sdělila Jitka Ernestová z ÚP.

„Víte, je to docela složité. Kluk sám pořádně neví, co vlastně chce. Každou chvíli se zajímá o něco jiného,“ svěřil se Tomáš Havlík z Chebu. „Víte, chtěl bych, aby se měl líp než já. Na dělníka si každý dovolí, s maturitou mu bude určitě líp,“ dodal.

Podle psychologů by měli na žáky v toto směru dohlédnout rodiče. Školáci totiž ještě nemají tak vyhraněné zájmy.
„To, jestli se půjdou děti učit řemeslu, hodně záleží na vlivu rodiny,“ potvrdil Alexandr Polakovič z chebského ÚP.