Už ve středu 30. března od 19 hodin se totiž opět rozezní monumentální varhany v chebském kostele svaté Kláry (jedné z budov GAVU patřící mezi nejvzácnějších barokní stavby v České republice). Na slavnostním koncertu k oslavám 950. výročí první zmínky o Chebu zazní skladby barokních (Johann Sebastian Bach, Georg Philipp Telemann) i moderních (Philip Glass, Petr Eben) skladatelů v podání varhaníka Jaroslava Tůmy a trumpetisty Jaroslava Halíře.

„Když jsem loni přišel do galerie, zjistil jsem, že galerie se jako jediná ze zdejších kulturních institucí do oslav nezapojila,“ uvedl ředitel galerie Marcel Fišer. „Zkusili jsme proto něco rychle vymyslet. Koncert se nabízel, protože zdejší koncertní tradici bych rád zachoval, přestože jsou koncerty pro nás prodělečné a vlastně nepatří k našim hlavním aktivitám. Ale nechat zahálet tak skvělý nástroj by bylo trestuhodné. Zároveň mi ale přišlo trochu laciné přidat jen tak k nějakému koncertu nálepku, že je součástí oslav, aniž by měl něco s Chebem společného,“ vysvětloval. Když se však seznámil s historií galerie, narazil na zajímavou zmínku. Po rekonstrukci Kláry na výstavní koncertní síň (v roce 1975) vyzvala galerie několik tehdejších skladatelů ke zkomponování skladby na téma ´hudba a výtvarné dílo´ přímo pro tento prostor. Jedním z nich byl i Petr Eben, který si právě vzpomněl na vitráže Marca Chagalla z jeruzalémské synagogy v Hadassah Medical Center. Ta kdysi viděl při promítání diapozitivů a zaujala jej do té míry, že se mu už natrvalo vryla do paměti. „A tak jsem zasedl k varhanám a slyšel znít barvy a zvučet tvary a byl jsem vděčný za ten popud, který je ze světa představ a ticha vyvolal do reality znějících tónů,“ vyjádřil se tehdy v programu premiérového koncertu, který se odehrál 28. dubna 1977.

„Tenkrát těch oslovených komponistů bylo hned několik, ale žádný z nich nedosáhl Ebenova věhlasu a jejich jména dnes znají jen odborníci,“ pokračoval Fišer. „Oproti tomu Eben je dnes považován za našeho nejvýznamnějšího skladatele druhé poloviny 20. století a jeho Okna podle Marca Chagalla se stala jednou z jeho nejhranějších skladeb.“ Spirituální prostředí kostela, ve kterém na Oknech pracoval, skladatele uchvátilo natrvalo a opakovaně se sem vracel. Zkomponoval zde i svého Fausta, jehož koncertní provedení v Kláře 2. dubna 1981 osobně doprovodil výkladem. Právě Okna budou součástí slavnostního koncertu, obě skladby pak vyjdou na CD s názvem ´Petr Eben, kostel sv. Kláry a Cheb´. V textu doprovodného bookletu se tato zajímavá historie z hudebního života Chebu připomene.

„Do Kláry na koncert se vždy rád vydám,“ svěřil se milovník vážné hudby František Novotný z Chebu. „Zdejší prostor vyniká skvělou akustikou,“ dodal. Vstupenky na koncert v hodnotě 150 korun a je možno zakoupit před koncertem nebo v předprodeji v pokladně galerie.