Neúprosně se blíží termín konání voleb do Zastupitelstva Karlovarského kraje (12. a 13. října). Ze všech stran se na voliče valí sliby a proklamace stran a seskupení, které si dělají zálusk na volební úspěch. Všichni tvrdí, jak blízko jsou občanům. Chebský deník si proto pro lídry kandidátek z chebského okresu připravil jednoduchý testík znalostí, který by mohl napovědět, nakolik jsou kandidáti seznámeni s životem nás, obyčejných občanů Chebska. Oslovení lídři museli odpovídat telefonicky ihned a bez přípravy.

Deník položil otázky:

1) Jaká je rozloha Karlovarského kraje? (3 314 kilometrů čtverečních, zabírá 4,25 % území Česka. Karlovarský kraj je rozlohou třetí nejmenší kraj po Praze a Libereckém kraji.)

2) Znáte počet obyvatel Karlovarského kraje?

(K poslednímu červnu letošního roku je to 302 514 osob, z nichž 50,7 % představovaly ženy.)

3) Cena jízdného vlakem z Chebu do Karlových Varů?

(Obyčejné jízdné bez slev jedním směrem činí 74 korun.)

4) Kolik stojí v marketu litr trvanlivého polotučného mléka?

(Přibližně 12 korun.)

5) V jedné televizní debatě hovořil senátor Jan Horník o tom, že v Karlovarském kraji je 17 procent nezaměstnaných. Souhlasíte s tímto údajem?

(Podle údajů Krajské správy Českého statistického úřadu v Karlových Varech dosahuje nezaměstnanost v kraji 10 % ke dni 8.8.2012.)

Správné odpovědi redakce uvedla do závorek pod každou otázku.

A jak se s testíkem oslovení lídři popasovali?

Václav Jakl, Strana svobodných občanů

Václav Jakl.

1) To bych musel moc přemýšlet. Nevím.

2) To je asi 280 tisíc občanů.

3) Vlakem léta nejezdím, proto to budu odhadovat. Hádám, že 50 korun.

4) 12 korun.

5) Nesouhlasím. Tam se to pohybuje nad 10 procent. Sokolovský okres je na tom nejhůře. V kraji to bude dělat lehce nad 10 k 11 procentům.

Josef Kvasnička, Strana Práv Občanů ZEMANOVCI

Josef Kvasnička.

1) Je to nejmenší kraj v rámci celé České republiky. Přesnou rozlohu neřeknu.

2) Řekl bych takových 308 tisíc občanů.

3) Přibližně 60 korun.

4) Kolem 20 korun.

5) Ne, nesouhlasím. Podle mne je to kolem 10 procent.

Ivo Mlátilík, Národní socialisté levice 21. století

Ivo Mlátilík.

1) 3 300 kilometrů čtverečních a nějaké drobné.

2) To je také jednoduché. Odvodím to od počtu obyvatel Chebu a je to málo přes 300 tisíc občanů. Dělá to 301, nebo 302 tisíc občanů.

3) Vlakem občas jezdí moje dcera na nějaké ty diskotéky a to jí platím. Takže vím, že to dělá asi okolo 80 korun.

4) Za plnotučné jsem naposledy platil 14,50 a dostal jsem doma vynadáno, že je to drahé. Měl jsem prý koupit nějaký nízkotučný za 10 nebo za 11 korun. Tak to polotučný bude někde mezi tím tedy 12, možná 13 korun.

5) Já si na rozdíl od senátora Horníka nemyslím, že máme 17 procent nezaměstnaných, ale dlouhodobě evidujeme v Karlovarském kraji okolo 10 procent nezaměstnaných. Víceméně to vždy kolísá o dvě tři desetiny. A v přepočtu je to zhruba nějakých 18 tisíc lidí.

Jaroslav Horák, Suverenita Strana zdravého rozumu

Jaroslav Horák.

1) Víte co, a vy mi zase třeba povězte, jaké číslo podprsenky má Sopfia Loren! Nebo Bobošíková, řeknete mi to? Jestli budou takovéto otázky, tak vám teda děkuji za takovou práci. Podle mne nemusí ten, který kandiduje, znát na tuto otázku přesnou odpověď…

2) Asi 320 tisíc obyvatel.

3) 60 korun.

4) 12,90 korun.

5) 17 procent? To je naprosto špatný údaj. Je to 10 a něco.

Josef Peterek, Volte Pravý Blok www.cibulka.net

Josef Peterek.

Redakce Chebského deníku v žádném propagačním materiálu strany Volte Pravý Blok www.cibulka.net nenašla telefonní kontakt na jejího lídra do krajských voleb Josefa Peterka, proto mu zaslala elektronickou poštou text tohoto znění:

„Jelikož jste lídrem krajské kandidátky strany Volte Pravý Blok www.cibulka.net, rádi bychom s vámi stejně jako s dalšími lídry z Chebska - připravili malý vědomostní test (jak je potenciální hejtman připraven na boj o kraj). Řešili bychom to telefonicky někdy v dopoledních hodinách. Mohli bychom požádat o vaše telefonní číslo? Ať máte stejné šance jako ostatní kandidáti!"

A zde je odpověď: „Dobrý den, omlouvám se, ale předmětného experimentu se nezúčastním. Podle Písma (Bible svatá, kniha Matoušova, 20. kapitola, 16. verš poznámka redakce), že první mohou být

posledními a naopak, si v případě volebního úspěchu provedeme podobný test sami a demokraticky se rozhodneme.

Lituji, že Vám nemohu zaslat příznivější zprávu."