Celní správa odhalila v obchodním areálu Dragoun Bazar v Chebu centrální sklad pirátských nosičů. Škoda majitelům autorských práv se vyšplhala na 7, 5 milionů korun. Zboží bylo pravděpodobně určené pro německé zákazníky.

Sklad celníci otevřeli díky souhlasu státního zástupce. „Pracovníci Celního ředitelství Plzeň tak v podezřelém objektu mohli provést prohlídku jiných prostor a pozemků,“ sdělila Jitka Blahutová, mluvčí Celního ředitelství Plzeň. „Potvrdilo se tak jejich podezření, že zde docházelo ke skladování a utajované nabídce nelegálních rozmnoženin,“ vysvětlila.

Celníci po otevření objektu na místě našli 12 840 pirátských CD a DVD. „Škoda způsobená majitelům autorských práv byla vyčíslena na 7,5 milionu korun,“ sdělila mluvčí s tím, že je věc vedena pro podezření ze spáchání přečinu porušení autorského práva, práv souvisejícím s právem autorským a práv k databázi. „Pachatel trestného činu se ustanovuje,“ dodala.

Mezi obyvateli regionu panuje již dlouho názor, že plagiáty nezmizí, pokud o ně bude zájem. Mnozí ale na otázku Deníku odpovídají, že sami na tržnice nechodí. „Zboží z Asie si klidně koupím, ale musí to být v kamenném obchodě,“ řekla Tereza Straková z Chebu. „A koupit si u stánku DVD nebo CD? To ani náhodou,“ dodala.

Kdo tedy zboží kupuje, když oslovení vždy odmítají, že by na tržnice chodili nakupovat?

Jitka Blahutová, mluvčí Celního ředitelství Plzeň, potvrdila, že jsou falešné kopie filmů, které zadrželi, namluvené v němčině.