Od začátku týdne má Chebský hrad svého kastelána. Vlastník památky, město Cheb, si od pracovníka na nové funkci slibuje také to, že zvýší návštěvnost hradu.

Chebský hrad bude ještě do konce roku spravovat místní muzeum.

„Instituce může památku spravovat, my s ní můžeme spolupracovat, ale nemůžeme po nich chtít, aby nám vymýšleli strategii,” vysvětloval chebský starosta Pavel Vanoušek.

Do nové funkce kastelána nastoupil Tomáš Dostál, bývalý pracovník chebského muzea.

„Na starosti by měl mít především Chebský hrad a areál františkánského kláštera,” popisoval Tomáš Linda, místostarosta Chebu. „Jeho úkolem bude zatraktivnění památek pro místní i turisty,” nastínil.V současné době hrad navštíví asi 25 tisíc lidí ročně. „Do konce volebního období by toto číslo mělo stoupnout o desítky procent,” sdělil s tím, že by bylo ideální, pokud by se za tři roky mohli pochlubit jednou tak velkou roční návštěvností.

„Například uvažujeme o tom že bychom vstupní lávku nahradili padacím postem v původním duchu,” popisoval. „Podle nás jde o jedno z řešení, které by mohlo - mimo jiné - pomoci ke zatraktivnění památky. Kromě toho je na příští rok v plánu oprava jihovýchodních kasemat,” vyjmenoval. „Také bychom rádi oprášili studie ze začátku století, které mluví o opravě či dostavbě románského paláce.”

Podle jeho slov totiž Chebský hrad trápí fakt, že v něm téměř není místo pro celoroční umístění exponátů. „Byli bychom totiž rádi, aby byl hrad otevřený celý rok,” vysvětlil Linda a dodal, že pravděpodobně i proto nahradí Otevírání a Zavírání hradu jiné akce.
„Rozhodně to neznamená, že bychom přestali spolupracovat s muzeem,” podotkl starosta Vanoušek.