VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Chebský hrad obsadila X. římská legie

Cheb - Po dvou letech se na chebský hrad vrátila X. římská legie. A dorazili nejen legionáři, ale také s nimi spřátelení gladiátoři.

20.7.2015 1
SDÍLEJ:

NA HRADĚ O VÍKENDU byli nejen legionáři, ale i s nimi spřátelení gladiátoři. Foto: Foto: Deník/ Václava Simeonová

O akci tak rozhodně nouze nebyla. Ale kdo má raději klid, přijde si na své přibližně za dva týdny, kdy se opět rozroste hradní expozice.

Akce Gladiatores Te salutant se na hradě konala už v letech 2012 a 2013. Organizátoři chtěli program trochu proměnit, ale lidé se na ni loni ptali, a tak se vrátila.

„Máme zde nejen legionáře, ale i s nimi spřátelené gladiátory, kteří zde předvádějí tehdejší život, výzbroj, výstroj, také ale například vozí děti na 'želvě'," uvedl kastelán chebského hradu Tomáš Dostál.

Po celý víkend byla v hradním areálu pod dohledem zkušené obsluhy připravena rovněž katapulta římský mechanický obléhací aparát.

A došlo i na boje. „Chybět nemohla zuřivá bitva Římanů s barbary, ukázky výcviku legionářů a vojáků římských pomocných sborů i klání nemilosrdných gladiátorů, do něhož se opět mohli aktivně zapojit nebojácní návštěvníci," podotkl.

Na hradě se sice koná řada akcí, rozhodně to však neznamená, že by se o to méně pracovalo na hradních expozicích.

„Od loňského roku si lidé mohou na hradě prohlédnout kovárnu. A během přibližně čtrnácti dnů by zde měla přibýt dílna tesaře a stání pro koně tak jak vypadalo v raném novověku," dodal Tomáš Dostál.

Předlouhá historie chebského hradu se začala psát již na počátku 12. století. Jeho dějiny jsou mimo jiné spojeny s mocným rodem Štaufů, z něhož vzešla řada římsko-německých králů a císařů. Byl to právě jeden z nich, slavný Friedrich Barbarossa, který nechal původní objekt v závěru 12. století přestavět na císařskou falc, jediného reprezentanta tohoto typu hradní architektury na našem území. Do dnešních dnů se dochovalo torzo kdysi honosného paláce, mocná obranná Černá věž a především unikátní dvojitá románsko-gotická kaple sv. Martina, Erharda a Uršuly.

Autor: Václava Simeonová

20.7.2015 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Takto dopadla sanitka po řádění mladíka.

Další napadení záchranářů

Ilustrační foto.

Přepadení seniorky mladíkovi nevyšlo, tak šel vykrást auto

Denní psychoterapeutický stacionář funguje jeden rok. Je jediný v kraji

Ostrov - Denní psychoterapeutický stacionář už téměř rok funguje v ostrovské nemocnici. Vysoce odborné a specializované pracoviště, které je jediné svého druhu v Karlovarském kraji, rozšiřuje ambulantní péči o pacienty potýkající se s různými psychickými problémy a nemocemi.

VOLBY 2017: Na Chebsku žádný vážný problém nenastal

Cheb - Žádosti o přenosnou volební urnu, dotazy členů volebních komisí i různé problémy musí během voleb vyřešit volební dispečink.

Horní Hrad pod palbou

Horní Hrad - Poslední velká akce před nástupem zimy čeká návštěvníky Horního Hradu na Karlovarsku už tento víkend.

Do Chebu míří Snow film festival

Cheb - Špičkové filmy o zimních sportech a dobrodružství. To bude další ročník Snow film festivalu, který se i letos uskuteční v chebské Čtenářské kavárně Joker.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení