Dostavba patra, zastřešení paláce, nový padací most, alchymistická laboratoř či zbrojnice. To je jen krátký výčet novinek, které se připravují na Chebském hradě. Změny by měly přitáhnout více návštěvníků.

Chebský hrad spravuje od začátku roku jeho vlastník, tedy Cheb. Do té doby se o něj staralo místní muzeum. Představitelé města si od změny slibují zvýšení návštěvnosti.

I to má být úkol kastelána. Tento post od podzimu zastává Tomáš Dostál, bývalý pracovník chebského muzea. A v tom, co se s hradem bude v nadcházejících měsících dít, má jasno.

„Na hradě se bude oproti současnému stavu realizovat celá řada změn, které by měly přispět ke zvýšení jeho atraktivity,“ potvrdil s tím, že není snadné vybrat jen pár největších. „Hrad totiž v průběhu sezony projde rozsáhlou proměnou,“ vysvětlil.

Kastelán Deníku prozradil také to, jaké expozice chystá. „Z interiérových bych jmenoval třeba expozici dějin odívání obyvatel hradu v průběhu staletí, která obsáhne časové období od 9. do 18. století,“ uvedl. Právě tuto výstavu by hosté měli na jaře vidět v Mlýnské věži.

„V podkroví hradní kaple vznikne laboratoř alchymisty z období pozdního středověku. Samotnou kapli bych pro dokreslení atmosféry rád ozvučil středověkou hudbou. V jihovýchodním bastionu se připravuje prachárna barokní citadely a v kasematech u Černé věže hradní zbrojnice, která návštěvníkům dosud hodně chyběla. V exteriéru vznikne kupříkladu dělostřelecká baterie ze 17. století a hradní studnu na nádvoří bych rád vybavil replikou historického rumpálu. Na Černé věži bude dále namontován výkonný stacionární dalekohled, který budou návštěvníci moci využít k pozorování města i širokého okolí.“

Plánované jsou také rozsáhlé stavební práce. „Bude realizována dostavba patra nad stávající hradní pokladnou, tak aby zde vznikl víceúčelový prostor,“ dodal Dostál s tím, že v otázce tvorby padacího mostu jsou v přípravné fázi. „ Co se týká zastřešení paláce, tak již proběhlo jednání s loketskými památkáři, na němž jsme se dohodli, že toto téma bude potřeba prodiskutovat na ještě širším plénu, nejlépe mezinárodním.“

Hrad své brány návštěvníkům otevře v sobotu 31. března. To už má být k vidění také velká část nových expozic. „To je dobrá zpráva,“ řekla Andrea Součková z Chebu. „Ráda chodím na hrad při kulturních akcích, nové výstavy bych si ale také ujít nenechala.“ Novinky se nevyhnou ani zmíněným kulturním akcím na hradě. Těch má přibýt.