Obžaloba tvrdí, že dva strážníci zneužili pravomoci veřejného činitele. U soudního líčení vypovídali k případu jako svědci dva státní policisté, kteří přijeli na místo.

Podle státního zástupce měli jako příslušníci městské policie napadnout muže, který právě zaparkoval své vozidlo, protože vzhledem k jeho jízdě měli podezření, že je pod vlivem alkoholu.

Dále obžaloba udává, že poškozeného strčili do zad až upadl. Pak po něm údajně požadovali předložení občanského průkazu. Poté, co odmítl, měli proti němu použít slzotvorný prostředek a uchopit ho za ruce a snažili se mu nasadit pouta. To se jim nepovedlo a poškozený se jim vysmekl a utekl do svého domu. Syn poškozeného posléze zavolal hlídku Policie České republiky. Orientační dechová zkouška, kterou provedli přivolaní policisté, byla negativní.

Při zákroku měl poškozený utrpět oboustranný zánět spojivky, podvrknutí krční páteře, zhmoždění hrudníku a pravého boku a další zranění, které si vyžádalo lékařské ošetření s pracovní neschopností po dobu čtrnácti dnů.

U chebského okresního soudu vypovídali jako svědci dva státní policisté. „Bylo nám oznámeno napadení poškozeného,“ uvedl jeden z nich. „Strážníci řekli, že řidiče stavěli už cestou domů, ten nerespektoval jejich výstražná světla. Před jeho bydlištěm ho vyzvali, aby předložil doklady, což odmítl.

Strážníci řekli, že je napadl, a proto použili donucovacích prostředků, tedy slzného spreje.“
Podle jeho slov se muž choval ke strážníkům arogantně a povýšenecky, přičemž uvedl, že městská policie pro něj žádnou policií není. Tvrdil prý, že uznává pouze policii státní a městská pro něho nic neznamená, proto ji nebude poslouchat.

„Vůči nám se choval slušně a požadované doklady ihned předložil.“ Na dotaz obhajoby, zda byly na poškozeném vidět nějaká zranění, svědek odpověděl: „Měl uslzené oči od slzného spreje. Viditelná zranění neměl. Nestěžoval si na nic, ani neříkal, že by upadl.“ Dokonce se ho zeptali, zda utrpěl nějaká zranění. „Řekl, že ne. Říkal, že na strážníky podá trestní oznámení.

Přibližně po třech hodinách přišel trestní oznámení sepsat s lékařským posudkem.“ Druhý předvolaný svědek popsal situaci stejným způsobem.
Soud s muži, kteří jsou obviněni ještě z jednoho napadení, na němž se měl podílet i další strážník, soudkyně odročila. (bež)