Pracovníci Celního úřadu Cheb při svých kontrolách odhalili také v prvním měsíci nového roku řadu prohřešků.

„Vedle zjištěné prodejní nabídky neznačených tabákových výrobků se nedostatky týkaly porušení práv duševního vlastnictví, zejména práv k ochranným známkám a práv autorských, a to jak v oblasti vnitřního trhu, tak při dovozu zboží z nečlenských zemí EU,“ popisoval Pavel Polanka, zástupce tiskové mluvčí Celního ředitelství Plzeň. „Obchod se zbožím porušujícím práva duševního vlastnictví, jehož nabídkou a prodejem jsou spotřebitelé protiprávně klamáni, byl zjištěn v oblasti tuzemského stánkového prodeje a rovněž při pokusu o dovoz do České republiky v kontejnerových zásilkách,“ uvedl.

Mezi zajištěné zboží nejčastěji patří neznačené cigarety a tabák ke kouření, padělané oblečení a pirátské kopie hudebních a filmových titulů.
„Dokud budou výrobci v Číně na trh reagovat rychleji než ti evropští, nákup jejich zboží bude stále oblíbený,“ řekl Martin Čech z Chebu.

Někteří nákup falešného zboží ale nechápou. „S paděláním zboží, ať už cigaret, alkoholu nebo oblečení zásadně nesouhlasím,“ kroutil hlavou Michal Černý z Mariánských Lázní. „Pokud si člověk nevšimne, že jde o padělek, tak si v budoucnosti nekoupí nic od stejné, i když třeba originální značky. Renomované firmy tím přicházejí o své dobré jméno a zisky.“