Zasedání zastupitelstva leckdy bývají zajímavá. Kdo z občanů má ale čas na rokování strávit celé odpoledne? Některá města proto obyvatelům nabízejí záznamy jednání.

Například Chebané si mohli už jedno rokování poslechnout na webových stránkách města. „O nový 'šuplík' na webu města se zvukovými záznamy z jednání zastupitelstva je velký zájem,“ potvrdila mluvčí radnice Martina Kuželová. Od posledního jednání do minulého týdne měla položka 660 návštěv. „Chebská radnice se snaží patřit k těm úřadům, kterým otevřenost veřejné správy rozhodně není cizí,“ vysvětlovala. „Občané tak mají přehled, jaké materiály se po zprávě starosty a obou místostarostů o jejich aktivitách od poslední schůze na veřejném zasedání projednávaly, kdo k nim z řad zastupitelů či občanů diskutoval a v jakém duchu se debata vůbec nesla, na čem se nakonec zastupitelé usnesli, kolika hlasy a podobně,“ popisovala klady záznamů. „Nyní se již chystají také on-line přenosy z jednání chebského zastupitelstva, respektive soutěž na jejich zajištění. Vyhlášena by měla být ještě v tomto měsíci,“ vysvětlila.

Obyvatelé Ašska si mohou prohlédnout zápis z jednání zastupitelů. „V průběhu zasedání zastupitelstva je pořizován zvukový záznam a poté, podle tohoto záznamu, zápis,“ sdělil mluvčí ašského úřadu Milan Vrbata. „Ten je nutné pořídit do 10 dnů po skončení zasedání, musí být uložen na městském úřadu k nahlédnutí, což se zde děje,“ dodal s tím, že třeba o obrazovém záznamu neuvažují.

Zvukový záznam ale oslovení občané preferují. „Jednou jsem zápis z jednání viděl a moc jsem z něj moudrý nebyl,“ řekl Milan Špaček z Chebu. „U zvukového záznamu je, myslím, větší pravděpodobnost, že uslyšíte neupraveně to, co vás zajímá,“ podělil se s názorem.