Čeští fyzici jsou třináctí nejlepší na světě. Takovou příčku si totiž z Teheránu odváží tým složený převážně ze studentů chebského gymnázia. Ti reprezentovali Českou republiku už třikrát za sebou.

Do Teheránu, kde se letos Mezinárodní turnaj mladých fyziků konal, vyrazil tým chebských gymnazistů ve složení Josef Hazi ml., Anh Vu Le Quy, Luu Tran Viet společně s dvěma studenty z pražského Gymnázia Christiana Dopplera Pavlem Jirouškem a Terezou Kroupovou.

„Samotná účast na takovéto mezinárodní soutěži je velikým přínosem pro všechny soutěžící i vedoucí výprav,“ uvedl Josef Hazi st., zástupce ředitele Gymnázia Cheb.

„Získávají tím mnoho nových poznatků a zkušeností.“ Jak popisoval, nejsilnějším dojmem však bylo pro mnohé účastníky setkávání s místními obyvateli. „Česká republika nebyla pro všechny známým pojmem. Lépe jsme uspěli s odpovědí 'jsme z Československa'. Značka Made in Czechoslovakia má mezi Íránci vysoký kredit a je pro ně zárukou kvality,“ řekl.

Příští rok se měla prestižní soutěž, na kterou se sjíždějí nejlepší mladí fyzici z celého světa, konat v Chebu. „Rozpočet na zorganizování této soutěže v Chebu se vyšplhal na téměř tři milióny korun,“ podotkl zástupce. Ty se však ve státním rozpočtu nenašly.

„Jednota českých matematiků a fyziků takovou akci nedokáže financovat, protože by jim peníze scházely jinde,“ vysvětlil ředitel chebského gymnázia Jaroslav Kočvara. „Přijde mi to líto,“ řekl již dříve s tím, že se sport běžně podporuje desítkami milionů.

Víc informací, nejen o samotné soutěži, naleznete v článku Josefa Haziho st. zde.