Stále častěji proto celé rodiny vyrážejí za nákupy do nedalekého Waldsassenu, popřípadě Marktredwitz. Čeští zákazníci si následně pochvalují kvalitu tam nabízených potravin. Podle Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) však tak razantní rozdíl jejich průzkumy neprokázaly.

„Inspekce má kompetenci ke kontrole potravin pouze v ČR, nikoliv v cizích státech," sdělil tiskový mluvčí SZPI Pavel Kopřiva. „Proto můžeme hodnotit pouze ty německé potraviny, které se do České republiky dováží. Podle výsledků kontrol SZPI však nelze říci, že by existoval významný rozdíl mezi potravinami původem z Německa a ČR z hlediska podílu nevyhovujících šarží potravin na šaržích kontrolovaných," okomentoval mluvčí. „Je však možné, že některé německé potraviny v Německu mohou mít odlišné složení než podobné výrobky v Čechách. Ale pokud je odlišné složení vyznačeno na obalu podle požadavků zákona, potom se jedná o potravinu legální a může se zde prodávat," dodal mluvčí.

Podle nakupujících z Chebu je kvalita potravin za hranicemi ´o něčem jiném´. „V Německu nakupuji roky, kvalitu a cenu zboží nelze srovnat s Českem," uvedla Helena Nováková z Chebu. „Jediné, co je tam dražší než u nás, je maso, ale v porovnání s kvalitou a chutí je cena odpovídající. Stále se ptám, kdy my se vyrovnáme kvalitě a ceně za hranicemi? Mám pocit, že nikdy," dodala Nováková.