Tanec jako terapie. Takový přístup zkusili v Domově pro seniory na chebském sídlišti Skalka.

„Z Prahy k nám pravidelně jezdí taneční mistr Petr Veleta, minule tu dělal krásné sestavy na parketu s našimi seniory,“ poznamenala Andrea Břízová, pracovnice Domova.

„Člověk se odreaguje a vyčistí si hlavu,“ nadšeně uvedla Ljuba Ludvíková, obyvatelka Domova. Stejně nadšeně i tančila. „Mám čerta v těle?“ smála se. „To je všechno jen moje fantazie, tak cítím hudbu,“ řekla s tím, že se vlastně nikdy tanci nevěnovala. Teď ale navštěvuje hodiny Petra Velety pravidelně. Dokonce prý patří mezi nejlepší tanečnice, jak podotkly její spolubydlící.

„Například včera (ve středu – pozn. redakce) mě bolela noha a v rádiu právě hráli Abbu. Tak jsem to rozjela a noha přestala bolet.“

Petr Veleta je známý po celé republice. Působil jako sólista baletu Slovenského národního divadla v Bratislavě, Hudebního divadla v Karlíně a šéf baletu a choreograf v divadle v Olomouci. Jako taneční pedagog a choreograf působil na Slovensku i v Čechách a v několika projektech v Anglii a Německu. V současnosti pracuje jako asistent režie opery Národního divadla v Praze. K jeho aktivitám patří taneční a pohybová terapie pro seniory s psychickým a fyzickým postižením, kterou provádí v rámci programů České alzheimerovské společnosti a Gerontologického centra v Praze.

„Mám teď divadelní prázdniny a tady už jsem poněkolikáté. Dámám se tanec líbí,“ řekl. „Mám chalupu na půl cesty do Varů, takže jsem si sem takzvaně odskočil,“ doplnil.

Tanec opravdu už na pohled dokázal, že i méně pohybliví senioři se snažili hýbat končetinami a tančit do rytmu.