Obyvatelé i návštěvníci Chebu se zanedlouho přesunou v čase o sedmašedesát let zpět. Ve městě se totiž uskuteční oslavy dobytí města Američany a jeho předání do československé správy. A letos oslavy město chystá ve velkém.

O víkendu 21. a 22. dubna si Chebští připomenou konec války. Nachystané jsou dvoudenní oslavy, které přinesou i zajímavé novinky.

„V rámci oslav osvobození se uskuteční nejen přehlídka vojenské techniky nebo boje u radnice,“ vysvětloval chebský místostarosta Vladimír Hartmann. Například v sobotu večer se v novém Kulturním centru Svoboda navíc plánuje dobová zábava, kde bude znít dixieland a swing. „Další zajímavostí bude premiérové promítání filmu s názvem Tajemství podzemní továrny v Chebu,“ podotkl. Ten by měl uvést na pravou míru dohady o tom, zda na chebském letišti nějaká podzemní továrna vůbec byla.

Po oba dny bude navíc ve dvoře v chebské Hradební ulici postavený vojenský kemp, kde příznivci military zhlédnou ukázky dobové výstroje, výzbroje a techniky.

Chybět nebudou ani tradiční vzpomínkové akty. První se uskuteční v sobotu v 9 hodin u památníku 97. pěší divize armády USA, o hodinu později se lidé přesunou k pomníku v Nižnětagilské ulici. Za účasti vojenské techniky a dobového uniformovaného vojska nejen obyvatelé regionu zavzpomínají ještě na Ypsilonce u památníku 1. pěší divize armády USA.

Oslavy, vyjma pietních aktů, vyjdou městskou kasu na sto tisíc korun. „Rádi bychom takové větší oslavy pořádali častěji, například jednou za dva roky,“ podotkl ještě místostarosta Hartmann. „Víme, že je o to mezi lidmi zájem. Chceme ale, aby akce byla pro občany stále atraktivní.“

Jeho slova potvrzuje také šestatřicetiletý Roman Dvořák z Chebu. „Taková akce nám tu chybí. Už se na ni těšíme.“

Končící válku si připomenou také 4. května Mariánskolázeňští, a to ve Skalníkových sadech a na kolonádě. Program se ještě upřesňuje.