A dost! Chebským městským policistům došla trpělivost s takzvanými kárkaři, kteří po městě sbírají a kradou barevné kovy. Od Nového roku ale nebude tak snadné začít v řadách strážníků pracovat, podmínky pro přijetí se zpřísní.

„Naším hlavním letošním cílem je zaměřit se na veřejný pořádek," uvedl Michal Pospíšil, místostarosta, který vede městskou policii. „Strážníci se budou zaměřovat na pejskaře, krádeže a vandalství," řekl a pro příklad doplnil, že pomyslně vyhlásili válku kárkařům a jiným podobným sběračům kovů. „Městu dělají takoví lidé jen ostudu," podotkl. „Rozhodně nebudu tolerovat, když se dozvím, že okolo nich jela hlídka, která nezasáhla a nezeptala se, odkud sběr vezou," upozornil místostarosta.

Přísnější budou také kritéria přijetí k chebské městské policii. „Přijímací řízení bude nově dvoukolové. V tom prvním by měli adepti podstoupit fyzické testy. Kdo projde prvním kolem, postoupí do druhého," popisoval místostarosta. „Tam se bude zjišťovat znalost zákona o městské policii, zákona o obcích nebo třeba také jazyková vybavenost," doplnil s tím, že první tři noví strážníci by se tímto způsobem měli přijímat už na začátku února. „Rozhodli jsme se vypsat výběrové řízení, můžeme totiž tabulkově přijmout až tři další strážníky," sdělil Pospíšil.

A co budou muset uchazeči při fyzických testech zvládnout? „Ověření fyzické způsobilosti se skládá z pěti dílčích testů, například člunkového běhu, kliků či leh sedů," uvedl zástupce ředitele Městské policie Cheb Pavel Cheníček. „Požadované výkony jsou myslím stanoveny přiměřeně, a to i s ohledem na věk, takže zájemci nemusí mít strach, že bychom po nich chtěli něco nesplnitelného."

Jak chebský místostarosta Michal Pospíšil dodal, výběrové řízení bude vypsáno nepřetržitě. „Díky tomu si chceme vytvořit takový zásobník uchazečů, které pak budeme moci oslovit, když například z našich řad někdo odejde. Stávalo se, že se někdo o práci strážníka zajímal, ale zrovna jsme nikoho nového nehledali, takže jsme s ním ztratili kontakt."