Dostali jste dva stejné dárky? Lámete si hlavu s tím, jak ho vyměnit? Deník pro čtenáře udělal průzkum, co ve kterém obchodě požadují. Také jsme se zaměřili na to, co požadovat mohou.
Redaktorka Deníku obešla všechny větší obchody v Chebu s jasným problémem – dostala pod stromeček dvě stejné rychlovarné konvice. Co teď s tím?

Vyměnit? Do 5 dní

Nejpřísnější pravidla nastolili v Intersparu. Za zboží peníze vrátí. Ale s paragonem a do pěti dnů od nákupu. V případě, že je lhůta delší, je prý postup složitější. Vrácení peněz musí schválit nadřízený. Taková možnost se zdá ale osloveným zákazníkům přinejmenším zvláštní.
„Do pěti dnů? To si děláte legraci? Člověk, který nenakupoval dárky na poslední chvíli, by tu lhůtu přešvihl alespoň třikrát,“ podivoval se čtyřiatřicetiletý Tomáš Schmied z Chebu.

Lhůty nejsou výjimkou

V Hypernově lidé musí také ještě pospíchat, pokud něco potřebují vyměnit. V případě, že chce zákazník věc vrátit, nesmí být rozbitá, poškozená a měla by mít obal. Vrátit ji pak může s paragonem do čtrnácti dní od zakoupení.

Vyžadují jen účtenku

V Tescu a v Kauflandu mají téměř shodné podmínky. V obou obchodech požadují účtenku. Zboží také tady nesmí být poškozené a má být v originálním obalu. Lhůtu ale nestanovují. Pracovnice na informacích ale radí, že je nejlepší vrátit ho co nejdříve.

Zákazníci mají nejvyšší čas

Pod stromečkem lidé nenajdou jen elektroniku, ale také oblečení. Co by měl ale obdarovaný dělat v případě, že mu nepadne? Například v obchodě Exe jej lze vyměnit s paragonem do 15. ledna.

Na co mají obchodníci právo

Sdružení obrany spotřebitelů (SOS) upozorňuje, že prodávající při výměně či vrácení nepovedených dárků jednají nad rámec svých povinností. Mohou si tedy stanovit své podmínky. „Někdy je to třeba přítomnost originálního obalu nebo krabice, nejčastěji to ale bývá lhůta, do kdy jsou obchodníci k tomuto vstřícnému kroku ochotni,“ vysvětlil Jan Mišurec ze SOS. „Některé obchody umožňují vrátit věci do 14 dnů bez udání důvodů, jinde je k tomu stanoven měsíc nebo tři měsíce.“ Vždy se ale spotřebitelé musejí prokázat dokladem o zakoupeném zboží.

Podmínky se u internetu liší

Mnozí lidé z Chebska ale šetřili čas i nervy nákupem dárků přes internet.
„Situaceje jiná u internetových obchodů, kde ze zákona lze zboží vrátit do čtrnácti dnů od jeho obdržení, a to i bez udání důvodů,“ upozornil Mišurec.