Střety automobilů s chodci na přechodu jsou i na Chebsku poměrně častým jevem. Jak něčemu podobnému předejít učila policistka Martina Hrušková prvňáčky z 2. základní školy v Chebu Májové ulici.

„Chodec nemá absolutní přednost. Auto je mnohem těžší než člověk a nikdy nevíte, jestli stihne zabrzdit,“ vysvětlila dětem.

Akce s názvem Zebra se za tebe nerozhlédne se koná pravidelně každý rok a podle dopravních policistů, kteří každé ráno stráží přechody pro chodce u základní školy v Májové ulici, nese své ovoce.

Podle policejních preventistů je totiž důležité vymýtit nesprávný dojem, že chodec má na přechodu absolutní přednost. Slogan akce Zebra se za tebe nerozhlédne má upozornit chodce, že vstoupit do vozovky bez rozhlédnutí, je hazard se životem.

„Ti menší občas vběhnou do silnice, aniž by se rozhlédli, ale ti starší už se naučili,“ poznamenala jedna z oslovených dopravních policistek u školy v Májové ulici. „Ve chvíli, kdy vidíme dítě, že jde bez rozhlédnutí, jsme tady, abychom mu to připomněli. Zároveň pozorujeme, že i to, že tady hlídkujeme, má za následek zklidnění dopravy, protože mezi půl osmou a osmou hodinou ráno je to právě v těchto místech plné aut,“ řekla.

„Mě učí i maminka, jak se má správně přecházet,“ pochlubila se prvňačka Sabinka z Chebu. „Ráno už se mnou nechodí až ke škole, ale zůstane na druhé straně a dívá se, jak přecházím a jestli se rozhlédnu,“ řekla školačka.

Strážci zákona rovněž chodcům doporučují oční kontakt s řidičem a upozorňují na opatrnost a rizika při přecházení silnice.