Povinné očkování proti katarální horečce ovcí končí. Nemoc takzvaných modrých jazyků před čtyřmi lety vyděsila Chebsko, kde veterináři diagnostikovali nákazu u jedné z krav. Proto Státní veterinární správa nařídila povinné očkování u všech přežvýkavců na území celé republiky.

„Letos se už čtvrtým rokem vakcinuje zejména skot a ovce proti katarální horečce ovcí,“ informoval tiskový mluvčí veterinární správy Josef Duben. „V letošním roce povinná vakcinace končí. Provádí se už čtvrtým rokem a to je dostatečně dlouhá doba.“ Za poslední léta se v republice žádný případ ´modrého jazyka´ nevyskytl. Pokud se do podzimu neobjeví další případ tohoto onemocnění, požádá Česká republika o uznání země prosté (bez nákazy).

„Nepovinné očkování je ale pochopitelně možné dál,“ sdělil Duben. A to hlavně z důvodu možného obchodování. „Země, kde negativní ´zkušenost´ s katarální horečkou neměli, většinou požadují, aby zvířata byla očkována,“ dodal mluvčí.

„Nařízení o očkování proti katarální horečce mi nijak nevadilo,“ řekl chovatel ovcí z Chebska. „Děláme to hlavně pro sebe a pro zvířata. Radši je nechám naočkovat, než se dívat, jak onemocní. Vzhledem k tomu, že s nimi neobchoduji, tak budu letos asi opravdu očkovat naposledy,“ uvedl.