Chráněné dílny Joker Cheb se mohou pochlubit ziskem ochranné známky Práce postižených. Znamená to, že jejich výrobky nepochybně vyrobili zdravotně postižení občané. Joker navíc patří mezi pouhých pět organizací v České republice, které značku získaly.
„Tato značka si klade za cíl zviditelnit firmy, které zaměstnávají osoby se zdravotním postižením a dělají to nejen v souladu se zákonem, ale také splňují všechny etické normy,“ uvedl mluvčí Jokeru Mirek Vostrý.
Ještě před udělením ochranné známky prošly chráněné dílny velmi přísným auditem. Ten kontroluje, zda organizace splňuje všechny požadavky.
„V chráněných dílnách zaměstnáváme pouze osoby se zdravotním postižením, klademe důraz na to, aby vše fungovalo tak, jak má, a to jak po stránce praktické, tak i po stránce administrativní,“ sdělila Petra Lhotáková, manažerka organizace.
„Abychom vše dovedli do zdárného konce, pracovali jsme na podmínkách získání značky Práce postižených téměř rok. Velký dík patří našim zaměstnancům se zdravotním postižením, kteří se na přípravách podíleli. Pochopili, že získáním značky kvality bude oceněna především jejich práce a rozšíří se možnosti našich dílen na trhu,“ doplnila Ivana Šmerdová, vedoucí provozů .
Ochranná známka Práce postižených je projektem Nadačního fondu pro podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením. Hlavní myšlenkou projektu je zviditelnit dobrou a kvalitní práci osob se zdravotním postižením, upozornit, že i lidé s hendikepem dokážou vyrábět konkurenceschopné výrobky a dělat stejně dobrou práci jako zdraví lidé.
V květnu 2010 se značka Práce postižených zařadila mezi státem garantované ochranné značky a stala se součástí Národní politiky kvality
Pro značku kvality si sdružení Joker dojelo do Prahy, kde ji získalo v rámci akce ´Praha otevřená řemeslům´. „Na Ovocném trhu se prezentovali zaměstnavatelé osob se zdravotním postižením a školy, které vzdělávají studenty s hendikepem. Návštěvníci trhu si mohli nejen prohlédnout nádherné výrobky, ale také vyzkoušet si něco sami vyrobit. Kromě vstupů, kde se prezentovaly jednotlivé organizace a školy, vystoupila na akci například Hana Robinson nebo Miroslav Táborský,“ vyjmenoval Vostrý.
Zaměstnanci sdružení Joker představili ručně malované hedvábné šátky, malované tašky, výrobky ze sušené vazby, náušnice a mnoho dalšího. Kromě jiného předváděli návštěvníkům malování na látkové pytlíčky, kompletování šperků a podobně. „Akce se povedla, počasí přálo a atmosféra byla výborná,“ doplnil Vostrý.