Chřipková epidemie zavřela školy tentokrát také v Mariánských Lázních. Žáci mají velkou radost. Pracujícím rodičům ovšem přibudou další starosti, jak se o jejich ratolesti postarat, když školy budou na zámek.

Od pátku 20. listopadu už nepřivítají své žáky obě základní školy v Mariánských Lázních. Na Gymnáziu a obchodní akademii ke konci týdne chybělo již 181 žáků, čímž byl překročen patnáctiprocentní limit, což je u této školy 91 žáků. „Bohužel se neví, jestli jsou všichni opravdu nemocní nebo se jim na konci týdne nechtělo do školy,“ uvedl ředitel Gymnázia a obchodní akademie Miloslav Pelc. „Zaslali jsme statistiku chybějících žáků na kraj jako každý den,“ dodal. Kraj ovšem škole žádné vyjádření do pátečního odpoledne nezaslal, takže půjdou všichni žáci Gymnázia a obchodní akademie do školy v pondělí jako každý den.

„U nás ve škole se z třídních knih každý den počítá, kolik už chybí žáků,“ řekla Karolína Kyselová, studentka Gymnázia a obchodní akademie v Mariánských Lázních. „Samozřejmě by se nám líbilo, kdybychom měli prázdniny, ale na druhou stranu bychom museli potom všechno to učení dohánět.“

Chřipková epidemie uzavřela za tento měsíc už velkou část škol na Chebsku, ale školy se obyčejně po týdnu opět otevírají. Všechny školky, základní umělecká škola a také Městský dům dětí a mládeže v Mariánských Lázních jsou však stále v provozu.

Ve Františkových Lázních je kvůli chřipkové epidemii uzavřena Základní škola, školní družina i školní jídelna. Na dva dny ke konci týdne se zavřela také Základní umělecká škola právě ve Františkových Lázních.

Děti mají obvykle z nečekaného volna velkou radost, zcela opačné postoje však zaujímá většina zaměstnaných rodičů v regionu.

Podle čtyřicetileté úřednice Vladimíry z Františkových Lázní je pro její rodinu jedinou záchranou, že babička konečně nastoupila do důchodu. „Já i manžel máme takové zaměstnání, že velmi obtížně můžeme zůstat doma ze dne na den a to už vůbec nemluvím o dlouhodobějším ošetřování dětí. Synovi je sice čtrnáct let, ten je doma sám v podstatě spokojený, ale osmiletá dcera by ještě neměla zůstávat sama bez dozoru.“

Problémy s nečekaným volnem syna zažívá i dvaačtyřicetiletý podnikatel Martin ze Tří Seker. „S manželkou se snažíme být se synem doma jak se dá. Musíme se prostřídat a rozhodně nám to přidělává velké starosti. Ovšem chápu, že šíření epidemie se dá právě zabránit podobnými opatřeními. Jen kdyby ta doba nebyla tak hektická a mohli jsme si čerpat ze zaměstnání a z podnikatelských aktivit volno, tak, jak momentálně potřebujeme.“