Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Čipování psů. Vědí o něm Chebané opravdu všechno?

Cheb - Povinné čipování psů, které od letošního roku zavedla chebská radnice, vzbuzuje řadu emocí a otázek. Někteří obyvatelé města s ním souhlasí, jiní ne. Další se ptají, proč nedostávají psi čipy s mezinárodním kódem.

14.3.2010
SDÍLEJ:

Psi v útulku mají už nové čipy a pracovníci útulku disponují čtečkou značky Trovan. Které čipy čte, když se Trovany chebští psi nečipují, je záhadouFoto: DENÍK/Nataša Šmatová

„Je potřeba, aby veterináři nepoužívali nevhodné a zastaralé čipy Trovan, které nemají mezinárodní předvolbu 203 pro ČR a které navíc některé čtečky ani nepřečtou, zejména ty laciné,“ rozhořčila se Dana Bočková. „Je potřeba nejen zvířata očipovat, ale ošetřit především registraci čipu, a to nejen na území obce, ale i v Národním či jiném centrálním registru, aby zvíře bylo dohledatelné i mimo kraj, eventuálně v zahraničí. Na rozdíl od Slovenska u nás není povinnost veterinářů zaregistrovat zvíře a ponechávají to volně na majiteli,“ uvedla. „Snažila jsem se prosadit legislativní změnu, která by toto řešila a už to bylo zahrnuto v novele zákona na ochranu zvířat, leč po pádu vlády je vše jinak.“ Jak ještě doplnila, registrace čipe bez mezinárodní předvolby stojí majitele psa 170 korun. „Naše firma dodala řádné čipy, nikoli čipy značky Trovan, jak se pisatel mylně domnívá. Námi dodané čipy jsou jiné značky a obsahují moderní technologii. Jsou certifikovány pro používání mezinárodní organizací ICAR,“ bránil se Alex Cakl z dodavatelské firmy. Čipy s předvolbou 203 prý nelze dle vyhlášky Evropské komise pro domácí zvířata používat. „Námi dodané čipy jsou již registrovány v Centrální evidenci ČR na město Cheb, které má vlastní evidenci psů a jejich majitelů,“ dodal.„Je třeba, aby byl používán homologovaný čip Datamars, jehož registrace majitele nic nestojí a je dobře čitelný i levnými čtečkami. Čtečky, které přečtou Trovany, jsou v cenové relaci nad 12 000 korun a není možno s nimi vybavovat strážníky. Navíc lidé, když zjistí, že by za registraci v registru tohoto zastaralého čipu museli platit, neudělají to, a pak se najde sice čipovaný pes, ale nezaregistrovaný a celá věc je k ničemu, případně ho čtečka nepřečte a jsou s tím další nepříjemnosti s majiteli,“ pokračovala Dana Bočková.

„Námi dodané čipy jsou čitelné pro všechny čtečky podle ISO 11784 a ISO 11785. Podle předpisů EU tuto schopnost musí mít veškeré čtečky uváděné na trh v EU. Cenová relace těchto čteček nemá na schopnost číst ISO čipy vliv, cenové rozdíly jsou dány pouze komfortem poskytovaným jednotlivými typy, především vybavením ke komunikaci s výpočetní technikou, čtecí vzdáleností a doplňujícími zařízeními, jako nabíječka, komunikační kabely a podobně. Jinými slovy naše levnější čtečka za 4 000 korun zobrazí kód čipu na displeji stejně jako ta dražší za 21 000 korun, pouze s kratší čtecí vzdáleností. Stejně zobrazí tento čip i jakákoli jiná, třeba i konkurenční čtečka vyhovující standardům ISO a vyhlášce EU,“ dodal Alex Cakl.

Když už tedy nechává město čipovat psy, vyvstává také otázka, zda bude stíhat majitele psů, kteří skončí v útulku. „Útulek disponuje čtečkou, bude tedy zjišťovat majitele prostřednictvím centrální evidence nebo městského úřadu. Poplatek předepsaný majiteli se bude odvíjet od délky pobytu a souvisejících úkonů,“ informovala mluvčí chebské radnice Martina Kuželová. „Pracovníci útulku jsou vázáni provozním řádem, který mimo jiné předepisuje i postup při předání psa do útulku. Správce útulku, společnost Chetes, zpracovává aktualizaci provozního řádu včetně cen za jednotlivé úkony, a tak současné ceny – 70 korun za den pobytu a 200 korun za veterinární prohlídku, nejspíš nebudou nadále závazné,“ dodala.

Autor: Nataša Šmatová

14.3.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Amatérští autoři z celé země píšou do krajské knihovny

Svátek naturální kulturistiky a fitness si užili fanoušci v hotelu Thermal, kde byl na pořadu ICN European Natural Cup 2017 v naturální kulturistice a fitness.
48

PODÍVEJTE SE: Naturální kulturistika pohltila Thermal

Strážníci zadrželi hledaného muže

Cheb – Strážníci z Chebu zadrželi hledanou osobu.

Z kapsy mu ukradla plnou peněženku

Cheb – Velmi hbité ruce má nejspíš třicetiletá žena z Chebu – patrně ale asi trochu jinak, než si původně myslel šofér, který se s ní dal na parkovišti do řeči…

Na tržnici byly padělky za čtyři miliony

Cheb – Kabelky, peněženky, pásky nebo třeba peněženky patří ke zbožím, které se stále často padělá. Důkazem je i poslední zátah karlovarských celníků z minulého týdne na tržnici Asia Dragon Bazar na Svatém Kříži u Chebu.

Energie porazila Vsetín a dál vládne soutěži

Karlovy Vary - Energie nastoupila proti Vsetínu oslabená o další ofenzivní oporu, když k dlouhodobě zraněným Balánovi a Rachůnkovi přibyl Ondra Beránek. I tak se ale radovala z vítězství 3:0.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení