VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Studenti se zabývali menšinami

Cheb - Pro 54 procent žen a 44 procent mužů by nebyl problém vstoupit do manželství s příslušníkem jiné národnosti

8.7.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Eva Kořínková

Problematika národnostních menšin a rasismu je na Chebsku velice aktuální. A proto se jí rozhodli zabývat také studenti chebského gymnázia – Michael Žák, Veronika Zoulová, Veronika Životová a Lucie Tomišová. Toto závažné téma zpracovali v rámci společenskovědního semináře.
„Při zpracovávání dotazníku jsme se zaměřili především na dvě nejpočetnější komunity na Chebsku, a to vietnamskou a romskou,“ uvedli studenti. Hlavně na jejich soužití s obyvatelstvem české národnosti a jejich přínos pro chebský okres. Pro dotazník zvolili dvě vedlejší kritéria, a to povolání a víru.

Studenti si vybrali sto respondentů – padesát mužů a stejný počet žen, v produktivním věku.
Při první otázce se oslovení měli zamyslet nad tím, zda je některá národnostní skupina problémová. A pokud ano, tak proč. Největší část dotazovaných, 86 procent, se domnívá, že ano. Přičemž jako hlavní problémovou menšinu všichni respondenti uvedli romskou komunitu. Mezi hlavními důvody uváděli nízkou pracovní morálku, krádeže, konfliktnost, agresivitu a prostituci.

Deník proto v ulicích Chebu položil tu samou otázku.
„Častěji se setkávám s tím, že se zde kriminální činností zabývají spíš občané Vietnamu,“ podělil se o názor třiatřicetiletý Adam z Chebu.
Z průzkumu také vyplývá, že by pro občany nebyl problém vstoupit do manželství s příslušníkem jiné národnosti. To uvedlo 54 procent žen a 44 procent mužů.
Dalším problémem bylo, zda je práce národnostních menšin na Chebsku užitečná, či nepřínosná. Zde se ale respondenti neshodli a výsledky byly vyrovnané.
Mírná většina dotazovaných se ale přiklání k tvrzení, že cizinci, kteří přijeli za prací, mají uspokojivé pracovní výsledky, které jsou ku prospěchu města.
„S tím bych souhlasila,“ řekla osmadvacetiletá Lucie Červenková. „Třeba lidé z Ukrajiny zde dělají namáhavou práci, kterou by mnoho Čechů nedělalo ani za dvojnásobný plat.“

Mladí tedy zjišťovali, co si obyvatelé Chebu o vietnamské a romské komunitě myslí.
Většina respondentů uvedla romskou komunitu jako problémovou. „Stěžovali si především na to, že nepracují, i když mají spoustu možností, a nedostatek financí řeší krádežemi, jinou nelegální činností či pobíráním velkých sociálních dávek od státu na děti,“ vysvětlovali studenti. Dále se v odpovědích objevily stížnosti na jejich vulgaritu, agresivitu, neetické chování, nadřazenost a bezohlednost.
Stížnosti na Vietnamce byly především na jejich počet a na nelegální činnost. V odpovědích se objevilo i mnoho pozitivních názorů na tuto komunitu. Některým Chebanům vyhovuje jejich levné zboží, dále uvedli, že obdivují jejich snaživost a cílevědomost.
Většina věřících ve svých odpovědích uvedla, že nesoudí lidi podle barvy pleti, ale podle charakteru a jiných hodnot a že všichni lidé jsou si rovni bez ohledu na národnost. V jejich odpovědích se nenašly žádné projevy rasismu.
Nejvíce dotazovaných respondentů si projevů rasismu všímá na ulicích, ale nemalé procento, zvláště u mladší populace, také na školách nebo na pracovištích.

Mnoho oslovených se setkalo s fyzickým napadáním častěji, než studenti předpokládali. Bohužel zde byly ohroženější skupinou ženy. „Je to zřejmě tím, že se ženy nemohou tolik bránit jako muži, a proto si je útočníci záměrně vybírají,“ uvedli studenti.
Poslední otázka byla směřovaná na to, zda by občané osobně zasáhli, pokud by se stali svědky projevů rasismu. Z průzkumu vyplynulo, že by tato možnost pro mladé lidi nebyla problémem. Z věkové skupiny 45 a víc by osobně do konfliktu nevstoupil nikdo. Nejvíce dotazovaných by zavolalo policii či jinou pomoc. Důvodů, proč by osobně nezasáhli, bylo mnoho – ze strachu nebo kvůli špatným zkušenostem v těchto situacích.

Autor: Václava Simeonová

Místo události:
8.7.2008
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jaroslav Krajc v akci.

VOLBY 2017: Na Chebsku žádný vážný problém nenastal

Ilustrační foto.

Horní Hrad pod palbou

Do Chebu míří Snow film festival

Cheb - Špičkové filmy o zimních sportech a dobrodružství. To bude další ročník Snow film festivalu, který se i letos uskuteční v chebské Čtenářské kavárně Joker.

VOLBY 2017: Zapisovatelka? I ta má u voleb zodpovědnost

Cheb - Ve volební komisi je důležitou součástí nejen její předseda, ale také zapisovatelka. Například Olga Gregoridesová z Chebu, dělá zapisovatelku při volbách již několik let. Jak sama říká, v jejím volebním okrsku číslo 17 v Májové ulici, se za poslední léta nic závažného nestalo.

Psi i jejich páni se dobře baví při nové hře Hoopers

Chebsko - Štěňata, dospělí psi, voříšci nebo šampioni, ti všichni mohou propadnout novému sportu, který pochází z Ameriky a Holandska.

Na nové kotle je k mání ještě 22 milionů korun

Karlovy Vary - V pořadí již druhou vlnu takzvaných kotlíkových dotací spustil Karlovarský kraj v závěru srpna. Z celkové částky 64 milionů korun, která je k dispozici, zbývá pro majitele rodinných domů k rozdělení ještě kolem 22 milionů korun na výměnu starých, neekologických kotlů za nové.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení