Největší změnou má letos projít území levého břehu Ohře v Chebu. Z prostoru se stane zóna pro aktivní trávení volného času. Hotovo by mohlo být podle optimistických plánů v dubnu.

O stavbě za 140 milionů korun se v Chebu mluví již delší dobu. Město Cheb má na stavbu přislíbenou dotaci ve výši asi 80 procent nákladů. Realizace ale byla v ohrožení kvůli pozastavenému financování z Regionálního operačního programu Severozápad. V létě nakonec zastupitelé dali projektu zelenou.

Vedle takzvaného 'Turistického využití levého břehu Ohře' město v lokalitě počítá ještě s jedním projektem vybudovat zde chce městské koupaliště. Podmínkou však je, aby tak nebyla ohrožená přislíbená dotace.

„V místech, kde o něm uvažujeme, se měla původně nacházet tři hřiště, která by se jen přesunula o kus dál," vysvětlil již dříve chebský místostarosta Tomáš Linda. Podle jeho slov tak město reaguje na prosby místních. Možnosti koupání v okolí města jsou totiž celkem omezené a koupaliště na tomto místě by bylo dobře dostupné. V zimě by pak lidé mohli na třech tisících metrech čtverečních bruslit.

S Poohřím souvisí také největší letošní kulturní akce, kterou je krajinná výstava. Původně se měla konat na právě upravovaném břehu, ale kvůli peripetiím s financováním z ROP Severozápad se rozhodlo o přesunutí akce z velké části na pravý břeh. Ten byl upravený již v roce 2006, kdy se zde konala první novodobá přeshraniční krajinná výstava.

„Levý břeh Ohře je financován z jiných dotačních titulů a 'jede' svým režimem. Nic tedy neohrozí zahájení krajinné výstavy 29. května," potvrdil chebský místostarosta Michal Pospíšil. „Kulturní akce a ukázky parkových úprav jsou tak naplánované na pravé části. Na levém břehu Ohře se budou konat jen některé, spíš sportovní akce," podotkl.

Podle oslovených obyvatel Chebu si lokalita novou tvář zaslouží. „Pravý břeh Ohře se po své úpravě stal oblíbeným cílem procházek všech věkových kategorií," zhodnotil Cheban František Malý, který do místa sám rád zavítá. „Jen pohled na druhý břeh nebyl zrovna hezký."

V čem se ale lidé příliš neshodnou, zda město mělo jít do rizika, že mu nebude dotace vyplacena. „Věřím, že představitelé města vědí, co dělají. Sami by jistě nebyli rádi, aby se říkalo, že se za 'tamtoho' město zadlužilo," řekla Marie Němečková, další z oslovených Chebanů.

Práce v Poohří a krajinná výstava ale rozhodně nejsou jediné akce, které má letos město v plánu. Konat se budou také Valdštejnské slavnosti, Špalíčekfest a zopakovat chce město také poslední vánoční trhy.

Investovat bude letos Cheb mimo jiné 40 milionů korun do rozšíření průmyslového parku, dokončit se má také cyklostezka Cheb Waldsassen, počítá se i s vybudováním hřišť a pokračovat chce město v celoplošných opravách silnic. Finance z městské pokladny mají také víc proudit do okrajových částí města.