Všichni známe význam tohoto přísloví, ale u nás na škole platí doslova. Všechno jídlo, které se tu připravuje v rámci odborné praxe našich kuchařských a potravinářských oborů, se pak podává v našich jídelnách a prodává jako svačiny v bufetech školy. Absolventi kuchařského oboru jsou prakticky i teoreticky vybaveni k tomu, aby si po ukončení otevřeli vlastní podnik. Rozumí nejen přípravám teplých pokrmů, ale mají znalosti i o netradičních přípravách zahraničních specialit.

Přípravu a servírování nápojů si žáci pod vedením učitelů odborného výcviku osvojují při různých akcích, které naše škola zajišťuje na objednávku. Žák ale nemusí být jen schovaný za dveřmi kuchyně, učí se cizímu jazyku a stolničení, takže se umí pohybovat přímo mezi zákazníky. A protože zná zásady zdravé výživy a základních diet, dokáže sám zvolit vhodné menu pro každého z nich. Celé tři roky se učí ekonomiku, takže ani účetnictví a finanční záležitosti pro ně nejsou žádnou neznámou.

Kuchaři mohou díky zahraniční spolupráci vařit až v Rusku. Spolupráce se školou v Nižním Tagilu probíhá už od roku 2002 a od té doby si k ruské kuchyni i kultuře ´čichla´ již stovka našich žáků. Vařit celé tři týdny v ruské restauraci je skvělá šance pro ty, kteří si chtějí rozšířit své kuchařské obzory a u zkoušek být ještě lepší. Pobyt v Nižním Tagilu bývá pro žáky vždy nezapomenutelným zážitkem. Je zde o ně bezvadně postaráno a na každý den mají připravený program.

Pokud se chce žák vzdělávat v gastronomickém směru, může si kromě oboru Kuchař vybrat z mnoha dalších – Práce ve stravování, Potravinářská výroba, Prodavač a výrobce lahůdek, Stravovací a ubytovací služby, Řezník – uzenář, Pekař nebo Cukrář. Také většina těchto oborů pracuje ve školních provozech a věnuje se přípravě pokrmů pro jídelny a obsluze. I základní školy u nás dostávají obědy s obsluhou, dvě stovky strávníků dokážou naši studenti nasytit a obsloužit každý den. Věnují se také přípravě polotovarů pro další provozy.

Oblékat se a jíst bude člověk vždycky, takže kuchaři se v životě jistě neztratí, pokud ale ovládají své voňavé řemeslo výjimečně, mohou mít před sebou úžasnou kariéru. Líbí se vám ta představa? Výborně, odstartovat můžete u nás.

(jh)