Statisícové škody způsobují každoročně vandalové na městském mobiliáři v Chebu. A nejen to. Co lze zpeněžit, zloději ukradnou a to klidně i zábradlí.

„Mobiliář se stává terčem různých výlupků stále častěji,“ potvrdil Miroslav Adam z Chebských technických služeb (Chetes). „A nejde pouze o lavičky, ale také třeba o veřejné osvětlení, nebo například dětská hřiště.“

Je to stále horší

Jen za letošní rok musely být ve městě vyměněné herní prvky za půl milionu korun. Na něčem se podepsal zub času, část ale zlikvidovali vandalové.

„Podle mého názoru se tento problém stupňuje,“ podotkl Adam s tím, se dětská hřiště musejí kvůli narkomanům často uklízet. „Několikrát se zde našly injekční stříkačky,“ uvedl.

Činí se i narkomani

Narkomani začali mimo to pracovníkům Chetes přidělávat vrásky při úklidu Toa Point. Toalety si pletou s doupětem, kde si píchají drogy. „Ani vandalové se těmto toaletám nevyhýbají,“ upřesnil Miroslav Adam.

To, co nelze zničit, lze alespoň ukrást. „Kradou se například i ocelová zábradlí,“ sdělil a pro příklad uvedl problém na okružní křižovatce ulic Ašská a Pražská. „Také ze Školní ulice si zloději odnesli zábradlí. Mimo škodu jako takovou musíme místo také urychleně zabezpečit, aby se nikomu nic nestalo.“

Škody? Statisícové

Jak potvrdil ředitel technických služeb Miroslav Hofrajtr, škody jsou velké. „Jen vandalové způsobí ročně škodu za statisíce,“ potvrdil.

Jedna z mála věcí, které se nekradou, jsou poklopy od kanálů. Důvod je však velmi jednoduchý sběrné suroviny je už raději nevykupují.