„Sama jsem si čísla ověřovala, protože mi přišla vysoká. Z deseti pacientů, kteří jsou napojeni na plicní ventilaci, jich podle našich statistik přežije opravdu jen jeden. Bohužel, je to tak,“ uvádí smutně mluvčí sokolovské nemocnice Markéta Singerová. Jen za sobotu přijala tato nemocnice 25 covidních pacientů. Do těžkých komplikací se podle ní dostávají navíc i nemocní, kteří neměli doposud jiné zdravotní potíže.

Nárůst zemřelých v nemocnicích oproti loňskému roku je markantní v Chebu a Sokolově. „V karlovarské nemocnici zemřelo vloni v lednu 51 lidí, letos to bylo 91. V Chebu to bylo v loňském lednu 31 pacientů, letos bohužel 94,“ říká mluvčí karlovarské a chebské nemocnice Vladislav Podracký.

Sokolovská nemocnice má už statistiky i za letošní únor. „Do 23. února zemřelo u nás 215 lidí, za stejné období v loňském roce to bylo 80 pacientů,“ upřesňuje mluvčí Singerová.

Z dat ministerstva zdravotnictví je patrné, že zlom v těch nejsmutnějších statistikách nastal na začátku druhého lednového týdne, kdy se počet zemřelých přehoupl denně přes deset.

Na úmrtích a těžkých stavech má zřejmě značný podíl i takzvaná britská mutace covidu. Podle oficiálních údajů se ale poprvé v Karlovarském kraji objevila až 29. ledna. Nejhorším dnem byl zatím 8. únor, kdy s covidem zemřelo v Karlovarském kraji 28 lidí, následuje čtvrtek 18. února s 24 obyvateli.

Že má britská mutace na úmrtnost v Karlovarském kraji vliv, dokládají i statistiky ministerstva zdravotnictví – zatímco od 1. do 22. ledna zemřelo s covidem 180 lidí, za stejné období v únoru je to téměř dvojnásobek – 351 lidí. „Britská mutace je opravdu odlišná a dochází při ní často k velkému postižení plic. Mortalita je vysoká. Čísla mrtvých nejsou jen specifická pro náš kraj, ale pro všechny zasažené oblasti,“ konstatuje krajská koordinátorka pro intenzivní péči a primářka karlovarské emergency Dagmar Uhlíková.

V nedělním pořadu Partie apelovala na veřejnost, aby lidé začali u sebe a dodržovali pokyny, protože tato koronavirová vlna je především pro zdravotníky velmi zatěžující.

Vyjádření karlovarského zastupitele Jindřicha Čermáka (Piráti)

Vyjádření rady města ke kritice odvolání ředitelů KSO a KAM