Když se na vedení dopravní policie podívali na výsledky loňské statistiky, téměř se jim orosilo čelo. Vysoko nad všemi čísly totiž panoval údaj o počtu řidičů, které hlídky chytily, jak řídí bez řidičského oprávnění.

Zadrželi jsme minulý rok přes 18 tisíc řidičů bez řidičského průkazu, což je bohužel velmi vysoké číslo,“ potvrdil nedávno Deníku šéf dopravní policie Martin Červíček. Na raketový nárůst nezodpovědných řidičů sice policie reagovala zvýšeným počtem hlídek, ale zatím se zdá, že letošní čísla budou velmi podobná. Jízda bez oprávnění se totiž v Česku pomalu stává národním sportem. Příliš tomu nepomohl ani nedávný návrh ministerstva spravedlnosti, aby jízda bez řidičáku byla znovu jen přestupkem – tedy stejně, jako tomu bylo před rokem 2006.

"Nakonec jsme stávající úpravu uhájili. Takže jízda bez řidičáku zůstává trestným činem, za který hrozí rok vezení,“ říká mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka. Ačkoliv policie loni chytila přes 18 tisíc lidí bez řidičského oprávnění, rozhodně to neznamená, že by všichni skončili na rok ve vězení. Jako ve většině případů totiž platí, že soud bere v potaz různé polehčující okolnosti. Ve skutečnosti drtivá většina hříšníků odchází od soudu jen s podmínkou, trestem veřejně prospěšných prací či peněžní pokutou. Policie nepřímo apeluje na justici, aby se nebála v trestech přitvrdit. Zvláště v případech, kdy hlídky policistů chytají na silnicích opakovaně stejné řidiče. „Jestli se množí případy, že lidé nerespektují zákazy a nadále jezdí bez řidičského oprávnění, tak by reakce orgánů činných v trestním řízení měla být adekvátní,“ uzavírá Červíček.

(Jan Klička)