Ze všech 144 nemocnic v České republice pociťuje nedostatek krve jenom šestnáct. Z toho je devět pražských.
Obecně tedy nelze říci, že by byl krve akutní nedostatek. Problémem je ale nedostatek dárců, především nových a mladých.
„Průměrný věk pravidelných dárců krve se zvyšuje. Rádi bychom proto oslovili mladé lidi,“ řekla Deníku Renáta Procházková, primářka transfuzního oddělení v Liberci.

Kampaně, jež k bezplatnému dárcovství vyzývají, se tak zaměřují především na studenty ve věku 18 až 20 let. Mladí lidé totiž sami darovat krev nepřijdou.
„Dříve bylo dárcovství samozřejmostí. Dnes už lidé neberou jako standard pomoci druhým,“ shodují se lékaři z transfuzních stanic z celé republiky. Krve nelze vzít najednou mnoho.

Vzhledem k tomu, že krevní konzervy mají omezenou trvanlivost (je to zhruba 21 dní), je praxe taková, že se pořizuje pohotovostní zásoba základních krevních skupin propočítaná na předpokládaný počet pacientů.

Jinak transfuzní stanice zvou dárce podle akutní potřeby pro konkrétní pacienty. „Vždycky máme rezervy, ale když ubývají, vyzveme občany k mimořádnému dárcovství, jako třeba když bylo letos v zimě kvůli větší nemocnosti obyvatel dárců málo. Apelovali jsme na lidi s konkrétními chybějícími krevními skupinami,“ vysvětlil mluvčí Fakultní nemocnice Plzeň.

V České republice chodí každý dobrovolný dárce krve na odběry v průměru čtyřikrát do roka.