Kuličkový turnaj se v sobotu uskutečnil na chebské Krajince. Na akci dorazil také Petr Šejba, prezident Českého kuličkového svazu.

Kdybyste chtěl někoho přesvědčit, aby začal hrál kuličky, čím byste ho nalákal?

Asi bych mu řekl, že je to sport, který může hrát celý život, a při kterém se schází skvělá parta lidí. Je to také sport o taktice a koncentraci. Ve chvíli, kdy jsou hráči vyrovnaní, tak opravdu rozhoduje taktika.

Takhle to vypadá jako 'pohodička'. Tak to ale asi na profesionální úrovni nebude, viďte?

Ono to tak na vyšší úrovni ani nevypadá. (smích) I když hrajete s přáteli, může vzniknout atmosféra, která by se dala nožem krájet.

Řekněte, kdy se začaly hrát kuličky na té nejvyšší možné sportovní úrovni?

Český kuličkový svaz byl založený v roce 1999. Teď jsme 8. 8. oslavili dvanácté výročí.

A jak je to ve světě?

Záleží na tom, jak se na to díváte. Když budete brát kuličky jako dětskou hru, pak se hrají téměř všude. Hlavně v rozvojových zemích, kde si nemůže každý může koupit tenisovou raketu, ale kuličky jsou levným artiklem. Když jsem na Petříně jednou potkal velvyslance z Venezuely, říkal, že kuličky u nich hraje každý.
Co se týká kuliček jako sportu, ty jsou také velmi rozšířené.

Jsou pravidla hry složitá?

Nemyslím si. Každý má 10 kuliček své barvy, začíná se rozhozem ze 7,5 metru. Následně se kuličky do důlku docvrnkávají. Hráči se střídají po jednom cvrnku bez ohledu na to, zda kulička spadne do důlku či nikoliv. To je poměrně důležitý bod, protože byste se u některých hráčů ani nemuseli zapojit do hry. (smích) Vítězem se stává ten, kdo má všechny své kuličky v důlku.

Každému, kdo by chtěl začít, bych doporučil, aby podíval na webové stránky Českého kuličkového svazu.