Mezi mnohými cyklisty na Chebsku kolují různé fámy, jak začít po zimě opět jezdit a jak se po mrazech postarat o kolo, než na něm vyjedou. To, co většina z amatérských cyklistů praktikuje, může mít za následek přetažení svalů a další dlouhou přestávku od jakéhokoliv tréninku.

„Po zimě se snažím co nejdříve dostat do formy,“ řekl Jiří Mašek, amatérský cyklista z Chebu. „Přes zimu se vůbec nehýbu, protože nemám rád zimní sporty. Na jaře proto vytáhnu kolo, v rychlosti zkontroluji brzdy, řazení, pneumatiky a hned vyrážím. Potřebuji být brzo ve formě, protože jezdím pár místních cyklistických závodů. Jezdím tak už ze začátku hodně na doraz,“ dodal Mašek.

Na přípravu spousty cyklistů na novou sezónu má Marek Jadlovský, poloprofesionální cyklista, jiný názor.

„Pokud vytáhnu po zimě kolo, tak ho před jízdou musím opravdu pořádně zkontrolovat,“ uvedl Jadlovský. „Nestačí jen tak letmo prohlédnout, jestli všechno funguje a hned vyrazit. Musí se zkontrolovat lanka k brzdám a řazení, jestli nejsou zrezivělá a roztřepená, tlumiče, pokud má již kolo hydraulické kotoučové brzdy, tak zkontrolovat kapalinu v nádobkách. Dále by měl cyklista věnovat pozornost pneumatikám, jestli nejsou zpuchřelé a výpletu kola, aby při prvních jízdách v nové sezóně nepopraskal. Důležité je také většinu součástí promazat, a to převážně řazení a opatrně promazat i pohyblivé části u brzd, aby běhaly hladce,“ upozornil Jadlovský.

Marek Jadlovský nechápe cyklisty ani v tom, že po zimě začnou všichni bláznit a snaží se během krátké doby nabrat svou formu po zimě zpět.

„Jak říkáme my, tak do pedálů si může dovolit dupat hned na jaře jen ten, kdo se hýbal i v zimě. Takoví ti sezónní cyklisté, co na jaře kolo vytáhnou a na podzim zase schovají a přes zimu se moc nehýbou, musí zvolit jiný styl tréninku. Musí začít jezdit pozvolna a postupně zvyšovat tempo, jinak jim hrozí různá svalová onemocnění a další dlouhá pauza, tentokrát však bolestivá,“ varuje Jadlovský.