Sportovně založení občané se mohou těšit z dokončení českého úseku mezinárodní cyklostezky v Aši, vedoucí do německého Wunsiedelu.

Celkem se jedná o 43 kilometrů dlouhou komunikaci, ašská část měří přibližně čtyři kilometry. Cyklostezka bude v SRN kompletní v létě 2012. Proto se trasa bude slavnostně otevírat pro veřejnost až po dokončení cyklostezky na německé straně. Nyní už je však ašská část udržovaná a přístupná veřejnosti.

Trasa začíná v Aši na křižovatce ulic Chebská a Příční, pokračuje podél silnice II. třídy 217 do Mokřin a k Novému Žáru, kde vede kolem silničního obchvatu Aše lesním terénem ke státní hranici s Německem. Odtud směřuje na Selb. Menší část cyklostezky je na české i německé straně v režimu cyklotrasy, v Německu povede také po svršku bývalé železniční trati.

„Stezka pro cyklisty by měla umožnit turistům bezpečnější cestu mimo mezinárodní silnici na Bad Elster,“ uvedl tiskový mluvčí města Aš Milan Vrbata. „Na její realizaci si radní zažádali o dotace z evropských strukturálních fondů. První úsek stezky vyšel přibližně na 14 milionů korun,“ dodal.

Jak se na cyklostezku těší místní občané? Na tuto otázku odpověděla dvacetiletá Martina Kitajevová z Chebu, která v Aši tráví většinu svého času u přítele. „Na cyklostezku se všichni z mojí rodiny velice těší. Jediná možná trasa je nyní u ašské rozhledny, tam se ale nedá jet moc daleko,“ řekla Martina. „Takhle si budeme moct udělat klidně celodenní výlet třeba na kolečkových bruslích až do Německa,“ vysvětlila vesele.

Ve hře je také možnost výstavby cyklostezky na saskou stranu, která by mohla vést z Aše do Olešnice až po Elsterberg v Sasku.

(hel)