Když se před lety začala starat o opuštěné kočky, netušila, že budou její dobroty lidé zneužívat.

„O první kočky se Anna Schwammenhöferová začala starat asi před 25 lety, kdy jí opuštěná zvířátka nosila domů dcera. Neuměla říci ne ani dalším lidem, a tak se z ní za čas stala ´kočičí máma´. Od té doby má doma nepřetržitě více než 10 koček, nejvíc jich měla 25, nyní osmnáct,” uvedl na webu města mluvčí ašské radnice Milan Vrbata.

„O zvířata je vzorně postaráno. Paní Schwammenhöferová jim vyčlenila místnost ve sklepě, kterou denně uklízí, kočky vozí pravidelně k veterináři, na krmení obětuje každý měsíc víc než třetinu důchodu. Ve svých 70 letech si dokonce shání práci, aby vůbec mohli s manželem sebe i kočky uživit.”

Sama neví, jak se bránit. Další zvířata už nechce a ze všeho nejraději by kočičí útulek postupně zrušila. Nemá ale to srdce se nechtěné kočky neujmout. Jak říká, potřebovala by vyměnit povahu.

Se svým problémem se proto obrátila na městskou policii. Pověst ji totiž předchází už i v sousedním Německu. I odtud před nedávnem neznámý „dárce“ přivezl několik dalších koťat.

„U vrátek ležela krabice s koťaty, ale než jsem stačila zareagovat, auto s německou poznávací značkou už odjíždělo pryč,“ zavzpomínala žena. Jiní ´dárci´ byli bezohlednější a malé šelmičky do zahrady u domu dokonce naházeli přes plot. Bohužel to není nic neobvyklého.

Městská policie v Aši proto vyzývá občany, aby další koťata nenosili.

Kromě toho, že penzistku takové jednání duševně deptá a finančně ruinuje, riskují i citelný postih za porušení zákon na ochranu zvířat před týráním, kde hrozí pokuta až do půl miliónu korun.