Za revitalizaci bývalých kasáren Hamrníky zřejmě budou muset  Mariánské Lázně vracet pětadvacet milionů korun, město nyní řeší další problém. Kvůli chybám nedostaly Mariánské Lázně celou dotaci na rekonstrukci obchodní akademie a přeměny na sídlo základní umělecké školy.

„Byly nám pokráceny dotace ve výši pětadvaceti procent," potvrdil místostarosta Mariánských Lázní Martin Hurajčík. Město  přijde město  o zhruba čtyři miliony korun.

ROP Severozápad schválil v loňském roce na rekonstrukci bývalé budovy obchodní akademie dotaci desítky milionů korun, celkové náklady pak vyšplhají na více jak třicet milionů korun. Za tuto částku rekonstruují Mariánské Lázně neobývanou budovu pro účely základní umělecké školy.

Současné zázemí totiž před lety město prodalo a podle smlouvy se mají mladí umělci přestěhovat do konce března. Termín se stihne a ´liduška´ se přestěhuje v termínu, ale Mariánské Lázně musí sáhnout do městské kasy o něco hlouběji, než počítaly.

Nové vedení radnice v čele se zástupci Pirátů a hnutí ANO 2011 se tak musí už podruhé v poměrně krátké době potýkat ´s kostlivci ve skříni´ po minulém vedení.

A účet to podle šuškandy v mariánskolázeňských ulicích nemusí být vůbec konečný. Například na revitalizaci Hamrníků a proměnění v zónu klidu čerpalo město dotaci v několika etapách. Může se tak klidně stát, že za Hamrníky budou lázně vracet mnohem více než pětadvacet milionů korun.

„Je to pro ně asi velmi nepříjemná situace," uvedl Josef Havlík z Mariánských Lázní. „A nikdo ve městě jim tuto situaci zřejmě nepřeje. Kdyby pochybení způsobilo současné vedení, ať si nese následky. Žádnou z těchto chyb ale neudělali, a přesto se s tím budou muset nějak poprat. Bohužel se může stát, že na některé projekty nebudou peníze. Navíc, co když nedostane město žádné dotace, protože ho budou vést jako nespolehlivého příjemce. Měli by viníky z předešlého vedení, kteří se na těchto projektech podíleli, hnát k zodpovědnosti. Není přeci normální, aby jim to jen tak prošlo, a jiní za to pykali. "

O tom už hovořil starosta města Vojtěch Franta ve chvíli, kdy mluvil o vrácení dotace za Hamrníky. Audit v tomto projektu odhalil nejen administrativní chyby, které by se z lidského hlediska podle mnohých daly ještě pochopit, ale také ne zrovna ´čistou´ losovačku. „Rádi bychom k odpovědnosti hnali každého, kdo se na tom podílel," řekl starosta.