VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dárek od Soosu? Prohlídka zadarmo

Nový Drahov - Nadšení a nové poznatky. Přesně tak hodnotily desítky účastníků bezplatnou prohlídku s průvodcem po rezervaci Soos v Novém Drahově.

8.6.2015
SDÍLEJ:

KOMENTOVANÁ prohlídka po rezervaci Soos se setkala s velkým zájmem milovníků přírody.Foto: Foto: Deník/ Vladimír Kučera

Tu návštěvníci dostali jako dárek u příležitosti Světového dne životního prostředí a ochrany přírody.

„Komentované prohlídky děláme vždy jen pro výpravy. Proto jsme zvolili možnost nabídnout tuto službu i jednotlivcům z řad milovníků přírody," uvedl Karel Brož, správce přírodovědného pracoviště Soos.

Svou spokojenost s akcí na Soosu neskrývala pedagožka Šárka Mallá, která dorazila z Drmoulu. „Do této přírodní rezervace chodím celkem často a nyní vítám, že mohu k jednotlivým informacím, které si zde vyčtu, klást také otázky. Je to skvělé. Navíc je patrné, že ochránci přírody jsou dost výmluvní," usmívala se. Načerpávám tady nové poznatky, které pak mohou zpestřit můj výklad žákům o dané lokalitě,"pochvalovala si. Své mamce přitakávala dvacetiletá dcera Eliška Mallá a hodnotila program jako velmi zdařilý.

U rezervace Soos funguje také stanice pro handicapovaná zvířata, proto Karel Brož hovořil rovněž o současném problému, kdy se spárkaté zvěři daří, a tak srnčata, kolouchy i mláďata daňků je možně nalézt téměř na každé louce, kde se tyto druhy zvěře vyskytují. „Srna, laň, ale i zaječice a muflonka v okamžiku, kdy porodí své mládě, ho očistí, nakrmí a odchází od něj. To několik dní pak leží stočené do klubíčka v lokalitě ve vysoké trávě a ani se nehne. V rámci bezpečnosti se přesouvá pak až večer, a to vždy pouze kousek od místa, kde bylo vrženo, a většinou s matkou," vysvětloval Brož. Tak to je do doby, než povyroste a matka ho začne vodit. Ta ke svému mláděti nechce lákat predátory, a tak ho navštěvuje pouze minimálně, kdy ho nakrmí, očistí a zase od něj odchází. „Má to logiku, kdyby srna stála u svého srnčete 24 hodin denně, zanechávala by u něj svoji pachovou stopu. A lidi mnohdy volají, že našli opuštěné mládě. A nejhorší je, když ho z přírody odnesou domů," dodal ochránce přírody.

Autor: Vladimír Kučera

8.6.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jaroslav Krajc v akci.

VOLBY 2017: Na Chebsku žádný vážný problém nenastal

Ilustrační foto.

Horní Hrad pod palbou

Do Chebu míří Snow film festival

Cheb - Špičkové filmy o zimních sportech a dobrodružství. To bude další ročník Snow film festivalu, který se i letos uskuteční v chebské Čtenářské kavárně Joker.

VOLBY 2017: Zapisovatelka? I ta má u voleb zodpovědnost

Cheb - Ve volební komisi je důležitou součástí nejen její předseda, ale také zapisovatelka. Například Olga Gregoridesová z Chebu, dělá zapisovatelku při volbách již několik let. Jak sama říká, v jejím volebním okrsku číslo 17 v Májové ulici, se za poslední léta nic závažného nestalo.

Psi i jejich páni se dobře baví při nové hře Hoopers

Chebsko - Štěňata, dospělí psi, voříšci nebo šampioni, ti všichni mohou propadnout novému sportu, který pochází z Ameriky a Holandska.

Na nové kotle je k mání ještě 22 milionů korun

Karlovy Vary - V pořadí již druhou vlnu takzvaných kotlíkových dotací spustil Karlovarský kraj v závěru srpna. Z celkové částky 64 milionů korun, která je k dispozici, zbývá pro majitele rodinných domů k rozdělení ještě kolem 22 milionů korun na výměnu starých, neekologických kotlů za nové.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení