Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Darovat krev chodí stále méně lidí

Karlovarský kraj – Dárců krve v celém kraji rapidně ubývá, a to i přesto, že se z krve vyrábí řada léků a pomocí ní se zachraňují tisíce životů ročně.

30.6.2017
SDÍLEJ:

Dárců v kraji ubývá. Přitom ty, co zůstávají, každoročně oceňuje Oblastní spolek Českého červeného kříže třemi různými medailemi za určitý počet krevních odběrů.Foto: Deník / Buriánek Jan

Průměrný občan dostane během života pětkrát krevní transfuzi a přibližně čtrnáctkrát lék vyrobený z krve. S vývojem medicíny a stále složitějšími operacemi spotřeba krve neustále roste. Jeden z důvodů, proč čím dál méně lidí daruje krev, je například nedůvěra při odběru a také stárnutí dárců. Ročně jen město Cheb přichází průměrně o deset dárců krve.

„Lidé se často ptají, zda je darování krve bezpečné a zda není spojeno se zdravotními komplikacemi,“ sdělil Jakub Jestřáb z Oblastního spolku Českého červeného kříže Cheb.

Darování krve je přitom pro dárce zcela bezpečné. Veškerý materiál užívaný při odběrech je jednorázový, to znamená, že se použije pouze pro jednoho pacienta. Místo vpichu je vždy desinfikováno a zdravotničtí pracovníci postupují podle platných právních předpisů.

„Komplikace při odběrech krve nejsou časté. Můžeme se však setkat zejména s hematomem (modřinou) při krátkém stlačení v místě vpichu. Případné bolesti hlavy či pocitu na omdlení lze lehce předejít drobnou snídaní a dostatečným množstvím tekutin,“ vysvětlil Jakub Jestřáb.
Přitom samotný odběr krve není nijak složitý a zdravotníci k odběru vždy přistupují profesionálně.

„Odběr krve probíhá vždy za užití jednorázových souprav. Během jednoho odběru krve se pacientovi odebere 450 ml během 8-12 minut. U odběru plazmy se množství liší podle užité soupravy a délka odběru se pohybuje mezi 40-90 minutami. Výše zmíněné množství odebrané krve pro člověka není nebezpečné – tělo zdravého dárce si krev během 3 týdnů doplní,“ informoval Jakub Jestřáb.

Dalším důvodem, proč je dárců stále méně, je to, že dárci stárnou a už nemohou krev bohužel dávat.
Prvodárci, kteří přicházejí do transfuzní stanice, jsou zavedeni do evidence (nutností je platný doklad totožnosti s fotografií), dále vyplní poučení a dotazník, po kterém následuje pohovor s lékařem.

„Před samotným odběrem prochází každý dárce lékařskou prohlídkou, zda je zdravotně způsobilý krev darovat. Mezi základní podmínky pro darování krve patří věk mezi 18-65 lety, minimální hmotnost 50 kg a dobrý zdravotní stav. Zjišťuje se například, zda dárce neprodělal žloutenku, nádorové onemocnění či nemá onemocnění střev a podobně,“ poznamenal Jakub Jestřáb.

Darovaná krev, popřípadě její složky se využívají v lékařství zejména u operačních výkonů, osob trpících leukémií, rakovinou či hemofilií, pacientů s popáleninami, po transplantaci kostní dřeně, rodiček či dětí po úrazech a v mnohých dalších případech. V Chebu mohou lidé darovat krev na transfuzním oddělení Nemocnice Cheb, kam je však třeba se předem objednat na čísle 354 226 454, v pracovní dny od 7 do 14 hodin,“ dodal Jakub Jestřáb.

Informace lze nalézt i na webu: www.cervenykrizcheb.cz, popřípadě lze o ně zažádat na e-mailu: cervenykrizcheb@email.cz, cheb@cervenykriz.eu

Autor: Jan Buriánek

30.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Svátek naturální kulturistiky a fitness si užili fanoušci v hotelu Thermal, kde byl na pořadu ICN European Natural Cup 2017 v naturální kulturistice a fitness.
48

PODÍVEJTE SE: Naturální kulturistika pohltila Thermal

Městská policie.

Strážníci zadrželi hledaného muže

Z kapsy mu ukradla plnou peněženku

Cheb – Velmi hbité ruce má nejspíš třicetiletá žena z Chebu – patrně ale asi trochu jinak, než si původně myslel šofér, který se s ní dal na parkovišti do řeči…

Na tržnici byly padělky za čtyři miliony

Cheb – Kabelky, peněženky, pásky nebo třeba peněženky patří ke zbožím, které se stále často padělá. Důkazem je i poslední zátah karlovarských celníků z minulého týdne na tržnici Asia Dragon Bazar na Svatém Kříži u Chebu.

Energie porazila Vsetín a dál vládne soutěži

Karlovy Vary - Energie nastoupila proti Vsetínu oslabená o další ofenzivní oporu, když k dlouhodobě zraněným Balánovi a Rachůnkovi přibyl Ondra Beránek. I tak se ale radovala z vítězství 3:0.

Americký spisovatel Robert Fulghum přijede i do Chodova

Chodov – Americký spisovatel Robert Fulghum se opět vrátil do Česka a s projektem Listování se vydal na turné po republice.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení