S nejrůznějšími charitativními sbírkami se v poslední době roztrhl pytel. Většina z nich je skutečně na dobré účely, ale někdy se najdou i výběrčí, kteří ani nedokáží pořádně vysvětlit, na co vybírané peníze poputují.

S podobnými případy už se několikrát setkali strážníci Městské policie Karlovy Vary. Naposled tomu bylo před několika dny. Potvrdil to Marcel Vlasák, velitel městské policie.

„V pondělí jsme kontrolovali dva mladíky ve věku 18 a 19 let. Ti prodávali pouličně drobné předměty. Když je strážníci upozornili, že tržní řád pouliční prodej zakazuje, tvrdili, že jde o sbírku na potřebné,“ uvedl velitel. „Bohužel u sebe neměli žádné povolení ke sbírce a ani pověření, že mohou vybírat. Bohužel nešlo o první podobný případ,“ dodal Vlasák.

Podle něj neměla povolení k dispozici ani koordinátorka sbírky z jedné plzeňské firmy. „Záležitost jsme předali Krajskému úřadu Plzeňského kraje. Netvrdíme, že šlo o úmyslný podvod, ale iniciátoři podobných sbírek by vždy měli mít tuto aktivitu povolenou a podloženou dokumenty. Také je nejlepší konání sbírky u nás nahlásit a doložit. Vyhnou se tak zbytečným komplikacím,“ poradil Vlasák.

Podle něj by měli být opatrní i vyběrčí, kteří jsou většinou brigádníci z řad studentů. „Měli by se zajímat, o jakou aktivitua přesně jde, a chtít také mít tyto věci v pořádku u sebe. I oni se při podobných sbírkách vystavují možné pokutě a podobně,“ dodal velitel strážníků.

Podobné počínání vzbuzuje nedůvěru lidí a vždy škodí poctivým a zaběhlým sbírkám. „Rozhodně to může negativně zapůsobit na chuť lidí pomáhat. Mohou pak vidět v každém podvodníka, a tak to samozřejmě není. Neumím si představit, že by naše sbírka fungovala bez povolení, razítek, pokladniček a podobně,“ potvrdila Marie Krondlová, koordinátorka tradiční Tříkrálové sbírky.

„Přispívám pravidelně, ale vždy chci vědět podrobnosti a také kam peníze půjdou,“ zhodnotil Karlovarák František Pospíšil.