Nedávno se zasloužil i o vydání audioknihy s pověstmi. Mimo jiné si zahrál i v seriálu Stopy života. Řeč je o devatenáctiletém studentovi Davidu Nushartovi z Aše. Pověsti namluvili i známí herci, jako je Arnošt Goldflam, Ondřej Vetchý, Vladimír Javorský, Vlastimil Zavřel a Zlata Adamovská. Z jakého důvodu se rozhodl audioknihu natočit? I na tuto otázku odpověděl Chebskému deníku.

Proč jste se vůbec rozhodl vytvořit podobné CD, které si nyní v Aši mohou lidé zakoupit?

Chtěl jsem vyrobit něco pro Západočechy, ale ani nevím, proč mě napadla zrovna audiokniha. Měl jsem pocit, že je plno lidí z Ašska, kteří ani nevědí, že nějaké pověsti máme, a doufám, že se díky audioknize rozšíří mezi více lidí.

Nebylo shánění informací k pověstem náročné?

Ačkoli jsem se snažil sehnat co nejvíce pověstí z Ašského výběžku, úspěšný jsem byl pouze u ašského muzea, které (nejspíše) vlastní opravdu všechny pověsti Ašska. Předlohou mi tedy byly materiály od Wilhelma Fischera, které přeložila Zdenka Houdková a upravil pan Ing. Jiří Krátký, který mi s předlohou velmi pomohl. Jak se vám povedlo domluvit s jednotlivými herci na natáčení?

Musím říct, že u většiny interpretů bylo již od začátku vidět, že chtějí projekt podpořit a že pověsti načtou de facto za symbolický honorář. Rozmýšlení tedy většinou netrvalo dlouho. A co se týče sestavy herců, kteří pověsti načetli, tak tu považuji za malý zázrak.

Nastaly, ať už při plánování natáčení, anebo při jeho přípravě, nějaké komplikace?

Bez komplikací by to snad ani nebylo ono (smích). Například jsme se v nahrávacím studiu přesvědčili o tom, že šotkové nejsou pouze v pověstech. Poté, co už byly nahrány všechny pověsti, jsme zjistili, že jedna z nich chybí. Naštěstí pan Zavřel byl tak ochotný, že do nahrávacího studia jel kvůli nahrání té jedné pověsti znovu, a všichni jsme se tomu zasmáli.

Dá se vyjádřit, kolik celý tento projekt stál?

Celý projekt včetně slavnostního křtu stál 80 tisíc a zafinancovala jej knihovna, muzeum a Informační centrum Aš.

Která z pověstí vás uchvátila nejvíce?

Vybíral jsem zhruba ze 140 pověstí a všechny jsem je četl opravdu hodněkrát, takže těch favoritů je více.

Kulturnímu dění v Aši a nedalekých Hranicích se věnujete již řadu let. Co vás na tom baví?

Jednak mě baví to všechno zařizování, které je s každou akcí spojeno, a beru to jako sbírání zkušeností, protože bych se něčemu podobnému chtěl věnovat i v budoucnu. Je to moc příjemný pocit, když se akce povede a na lidech vidíte, že si večer užili.