Jak již Deník psal, není snadná záležitost vlastnit historickou památku a pečovat o ni.

Podobné zkušenosti mají i manželé Pumrovi, kteří zachraňují vzácný hrad a zámek Vildštejn ve Skalné na Chebsku. Ta leží jen několik kilometrů od Starého Rybníka.

„Od samého začátku bylo naší snahou zachránit zámek i hrad před úplnou devastací či zánikem a zpřístupnit jej veřejnosti,” uvedla Jaroslava Pumrová. „V roce 1999 jsme si všimli, že se rozpadající obvodové zdivo zámku opravuje tím, že se zbourá bagrem celá stěna. Nebylo nám to lhostejné a tak jsme se začali o osud hradu i zámku zajímat,” dodala. Zjistili, že hrad i zámek je v majetku města Skalná a je městu jen na obtíž, město se již pokoušelo zbavit této finanční břímě, ale neúspěšně.

Městu proto předložili záměr o koupi areálu s podnikatelským záměrem - vybudování středověké hodovny, muzea, kovárny a keramické dílny. Většině zastupitelů se tento záměr zalíbil a tak koupě a následná kompletní rekonstrukce hradu i obnova již neexistujícího zámku mohla začít. Záměr posvětilo i ministerstvo kultury. Samozřejmě, že je vždy náročné vlastnit jakoukoliv nemovitost a je úplně jedno, jedná-li se o domek či hrad. Starosti jsou přímo úměrné velikosti nemovitosti či její ochraně.

„Tak jako je to i u této kulturní památky. Chápu, že někde úředník - památkář někoho svou činností ,´obtěžuje´, takřka je to vždy, kdy dotyčný vlastník žádá o příspěvek či dotaci na opravu. Kdyby nebylo tohoto dozoru ze stran památkového úřadu asi bychom se my jako Češi nemohli a neměli čím pochlubit. Ne vždy je však přístup památkářů v souladu s potřebou památkově chráněné nemovitosti. K dědictví nám zanechaném bychom se měli vždy chovat tak, aby zůstalo i následujícím generacím a ne ho opravovat bagrem,” zdůraznila Pumrová.

Pro majitele památek to znamená obětovat nejen peníze, ale také veškerý volný čas.

„Na hradě pořádáme nejrůznější akce od plesů, koncertů, srazu či různých představení. Oblíbené jsou svatební obřady či prohlídky hradu i vězení. Naším cílem bylo, aby hrad i zámek Vildštejn žil a byl navštěvován širokou veřejností,” popsala Pumrová činnost rodiny na opravované památce.