O stupeň výš se posunula už tak jedinečná republiková dějepisná soutěž, kterou přes dvacet let pořádá chebské gymnázium. Včera se poprvé v historii uskutečnila krajská kola, a co víc, konala se v jeden čas ve všech krajích České a Slovenské republiky.

Dějepisná soutěž studentů gymnázií, to už je pojem. Loni se konal 22. ročník a soutěž je vyhlášená účastí předních historiků, ale i kvalitními cenami, jejichž část dostanou všichni účastníci. Miroslav Stulák, hlavní organizátor, učitel dějepisu a manažer školy, se ale rozhodl, že uspořádá i krajská kola. Sen se stal skutečností právě včera.

„Každý kraj má svého garanta, který v těchto chvílích přináší do tříd zapečetěnou obálku s otázkami," popisoval Miroslav Stulák deset minut před vypuknutím krajských kol. Například v Plzeňském kraji to byl sám hejtman. Ten pak společně s koordinátorem obálku rozbalil a testy mohly být přesně v 10 hodin rozdány.

A na bezproblémový průběh v Chebu dohlížela plná třída studentů. „Každý kraj má svého studenta, který by jim pomohl s případnými potížemi," popisoval. Objevila se pouze jedna. „Z Pardubic nás upozornili, že je u jedné odpovědi chybné křestní jméno. Všechna místa jsem proto obvolal a upozornil je na to," podotýkal Miroslav Stulák.

Kdo by si ale myslel, že za soutěží stojí mnohačlenný tým organizátorů, velmi by se zmýlil. Pořádá ji totiž sám pedagog, kterému pomáhají dvě studentky a jedna absolventka.

„Pomáhala jsem třeba s tvorbou databází, rozesíláním emailů a dalšími pracemi," podotkla jedna z nich, osmnáctiletá Daniela Mrázková z Chebu.

Jak studentka vysvětlila, nejpřínosnější pro ni bylo vidět Miroslava Stuláka v akci. „Pořádání podobných akcí se skládá i z řady maličkostí, o kterých se v žádných příručkách nedozvíte. Navíc jsem se naučila být opravdu pečlivá. Musím říct, že než jsem se na organizaci začala podílet, nedokázala jsem si představit, kolik práce se za dějepisnou soutěží skrývá," doplnila. A zkušenost se jí bude hodit. „V budoucnu bych se totiž ráda věnovala produktovému managementu," dodala.

Organizace lehká nebyla, krajských kol se totiž zúčastnila tříčlenná družstva z 209 českých a 50 slovenských gymnázií.

Soutěžící měli na vypracování otázek hodinu, testy museli hned poté koordinátoři vyhodnotit a odeslat zpět. Už včera tak bylo jasné, jaké školy do česko-slovenského finále postoupí. Tentokrát je tématem soutěže 'První republika'.

Letošní ročník soutěže ale není výjimečný jen tím, že ty nejlepší týmy vzejdou z krajských kol. Poprvé soutěž podpoří ministerstvo školství.

„Za to jsem moc rád a myslím, že si to akce zaslouží. Soutěž mladých Čechů a Slováků ve společných dějinách to je v takovém měřítku unikát," dodával hlavní organizátor Miroslav Stulák.

Dějepisná soutěž je oblíbená také díky cenám, které získají všichni účastníci. Jde o různé knihy související s historií. Na to je však třeba sehnat sponzory, za nimi se Miroslav Stulák vypravil také na Slovensko. Tam jej přijal nejen předseda Národní rady Pavol Paška, dokonce tehdy ještě prezident Ivan Gašparovič.

„Bylo to velmi příjemné a přátelské setkání, během kterého jsme hovořili také o úloze historie v současné době," doplnil Stulák. „Pozitivní také bylo, že už i špičky slovenské politiky Gymnázium Cheb znají a vědí, že je to škola, která dělá řadu zajímavých projektů," dodal.

Na jaké otázky museli studenti umět odpovědět? Podívejte se zde!